Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Fińska pisarka: Niech Melania Trump nie milczy

AFP
Fińska pisarka i dramaturg Sofi Oksanen napisał list otwarty do Pierwszej Damy USA Melanii Trump, w którym apeluje, by ta zabrała głos ws. seksualizacji kobiet w Europie Wschodniej (żona Donalda Trumpa pochodzi ze Słowenii).

List Oksanen opublikował m.in. szwedzki tabloid "Expressen". Wzywa ona w nim, by Melania Trump zaczęła mówić głoœno o problemach handlu ludŸmi i przemocy seksualnej, jakiej doœwiadczajš - jej zdaniem - kobiety ze wschodniej Europy.

Zdaniem Oksanen, której matka urodziła się w Estonii, Melania Trump nie zabierajšc głosu w takich sprawach nie pomaga stygmatyzowanym mieszkankom pochodzšcym z częœci Europy, z której żona prezydenta USA się wywodzi.

Oksanen twierdzi, że w czasach Zimnej Wojny nie mogła zrozumieć, dlaczego tak wiele kobiet z Europy Wschodniej chciało tak bardzo wyjechać na Zachód.

"Zachodni faceci nie byli wcale ksišżętami z bajki, nie bardziej niż chłopcy z Europy Wschodniej. Wiem o tym, bo wychowywałam się po obu stronach Żelaznej Kurtyny, w Finlandii i sowieckiej Estonii" - przekonuje pisarka.

Oksanen pisze też o zmianie przez Melanię imienia - z słowiańskiego Melanija na bardziej zachodnio brzmišce Melania.

"Uważam, że chodziło o coœ więcej (niż westernizację imienia): w tamtym czasie kobiety z Europy Wschodniej zdobyły już okreœlonš reputację. Na Zachodzie kobiety patrzyły na nie podejrzliwie, a mężczyŸni taksowali je wzrokiem, co musiało być całkowitym zaskoczeniem dla nowo przybyłych, w tym pewnie również dla Ciebie" - pisze zwracajšc się do Melanii. "Wystarczył twój akcent, by wszyscy wiedzieli, że jesteœ na sprzedaż, w dodatku tanio" - twierdzi Oksanen.

Następnie pisarka zastanawia się jakš cenę zapłaciła Melania Trump za spełnienie "wschodnioeuropejskiego snu" i zostanie żonš prezydenta USA.

"Jesteœ Pierwszš Damš USA, ale za każdym razem, gdy słyszysz w telewizji akcent podobny do Twojego, kobieta na ekranie jest prostytutkš, striptizerkš lub żonš zamówionš z katalogu. I nie pozwala jej się powiedzieć zbyt wiele - bo po co?" - pisze Finka.

"Dlatego Twoje milczenie nie jest sprawš prywatnš. Wpływa na życie i możliwoœci jakie stanš przed niezliczonymi kobietami" - przekonuje Oksanen. "Wcišż potrzebujemy pomocy od kobiet, takich jak ty. BšdŸ Pierwszš Damš i zmieniaj œwiat, tak jak robiły to Pierwsze Damy przed Tobš. Załóż fundację, odwiedzaj schroniska, podnoœ poziom œwiadomoœci, pomagaj ludziom rozpoznawać kiedy majš do czynienia z handlem ludŸmi i przemocš i dawaj odwagę ofiarom, by mówiły głoœno - spraw, by czuły, że majš do tego prawo" - czytamy w liœcie otwartym. "BšdŸ im przykładem, przerwij milczenie, a powitamy Cię z otwartymi ramionami. Możesz to zrobić. Możesz być dla nas bohaterkš" - kończy swój list fińska pisarka.

ródło: yle.fi

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL