Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

302 Arye i 69 Khaleesi urodziło się w Anglii i Walii w 2016 roku

Serialowa Khaleesi, grana przez Emilię Clarke
materiały prasowe
W ubiegłym roku w Anglii i Walii urodziło się ponad 300 dziewczynek, którym nadano imię Arya, na wzór postaci z serialu "Gra o tron" - informuje BBC. To znacznie więcej, niż w tym czasie przyszło na œwiat tradycyjnych Mary (204) i Catherine (163). Wzrasta też popularnoœć imienia Khaleesi.

Według Office for National Statistics (ONS), w ubiegłym roku w Anglii i Walii urodziło się 69 dziewczynek o imieniu Khaleesi. Ponadto statystycy zanotowali jedenastu małych Tyrionów, pięć Sans, cztery Daenerys i trzy Brienne. Nikt nie chciał nadać natomiast swojemu dziecku imienia Joffrey.

Popularne na Wyspach stajš się także inne imiona spopularyzowane przez przemysł rozrywkowy. Przykładowo urodziło się 90 chłopców o imieniu Loki, na wzór postaci z uniwersum Marvela, granej przez Toma Hiddlestona. Jego filmowy brat Thor może pochwalić się tylko osiemnastoma imiennikami. To i tak więcej, niż szesnastu potencjalnych fanów Supermana o imieniu Kal-El - tak naprawdę nazywał się superbohater pochodzšcy z planety Krypton.

Wpływ na imiona miał także powrót do kin "Gwiezdnych Wojen". 54 niemowlaków otrzymało w zeszłym roku imię Kylo, a 17 dziewczynek nazwano Rey. Po przerwie wzrosła też popularnoœć imienia Hermiona. BBC wišże to z wystawieniem na West End show "Harry Potter i przeklęte dziecko".

Po œmierci jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci œwiata rozrywki na poczštku, wzrosła popularnoœć imienia Bowie. Nazwano tak w zeszłym roku siedem dziewczynek i 35 chłopców.

"The Independent" zauważa z kolei, że po wygranej w referendum zwolenników Brexitu, niemal nikt nie chciał dać swojemu dziecku imienia Nigel - na pełnej liœcie znalazły się imiona nadawane przynajmniej trzykrotnie i nie ma na niej Nigela.

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki była na Wyspach w 2016 roku Olivia, zastępujšc na pozycji lidera Amelię, która rzšdziła w rankingu od 2011 roku. Niezmiennie najpopularniejszym imieniem dla chłopca pozostaje Oliver. Do pierwszej dziesištki (na ósme miejsce) awansował Muhammad - takie imię nadano w 2016 roku 3908 chłopcom z Anglii i Walii. Narodziło się też 2228 podobnie brzmišcych Mohammedów i 948 Mohammadów.

Na 158. miejscu w zestawieniu męskich imiona znalazł się polsko brzmišcy Jakub. Nazwano tak w 2016 roku 373 chłopców. Ponadto w zestawieniu ONS znalazło się m.in. 266 Antonich, 266 Oskarów, 263 Kacprów czy 185 Dominików. Wœród całkowicie polsko brzmišcych imion dla dziewczynek najpopularniejsza była Zuzanna (327), przed Zofiš (221). Wyżej jest jednak m.in. Julia czy Maria.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL