Społeczeństwo

302 Arye i 69 Khaleesi urodziło się w Anglii i Walii w 2016 roku

Serialowa Khaleesi, grana przez Emilię Clarke
materiały prasowe
W ubiegłym roku w Anglii i Walii urodziło się ponad 300 dziewczynek, którym nadano imię Arya, na wzór postaci z serialu "Gra o tron" - informuje BBC. To znacznie więcej, niż w tym czasie przyszło na świat tradycyjnych Mary (204) i Catherine (163). Wzrasta też popularność imienia Khaleesi.

Według Office for National Statistics (ONS), w ubiegłym roku w Anglii i Walii urodziło się 69 dziewczynek o imieniu Khaleesi. Ponadto statystycy zanotowali jedenastu małych Tyrionów, pięć Sans, cztery Daenerys i trzy Brienne. Nikt nie chciał nadać natomiast swojemu dziecku imienia Joffrey.

Popularne na Wyspach stają się także inne imiona spopularyzowane przez przemysł rozrywkowy. Przykładowo urodziło się 90 chłopców o imieniu Loki, na wzór postaci z uniwersum Marvela, granej przez Toma Hiddlestona. Jego filmowy brat Thor może pochwalić się tylko osiemnastoma imiennikami. To i tak więcej, niż szesnastu potencjalnych fanów Supermana o imieniu Kal-El - tak naprawdę nazywał się superbohater pochodzący z planety Krypton.

Wpływ na imiona miał także powrót do kin "Gwiezdnych Wojen". 54 niemowlaków otrzymało w zeszłym roku imię Kylo, a 17 dziewczynek nazwano Rey. Po przerwie wzrosła też popularność imienia Hermiona. BBC wiąże to z wystawieniem na West End show "Harry Potter i przeklęte dziecko".

Po śmierci jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata rozrywki na początku, wzrosła popularność imienia Bowie. Nazwano tak w zeszłym roku siedem dziewczynek i 35 chłopców.

"The Independent" zauważa z kolei, że po wygranej w referendum zwolenników Brexitu, niemal nikt nie chciał dać swojemu dziecku imienia Nigel - na pełnej liście znalazły się imiona nadawane przynajmniej trzykrotnie i nie ma na niej Nigela.

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki była na Wyspach w 2016 roku Olivia, zastępując na pozycji lidera Amelię, która rządziła w rankingu od 2011 roku. Niezmiennie najpopularniejszym imieniem dla chłopca pozostaje Oliver. Do pierwszej dziesiątki (na ósme miejsce) awansował Muhammad - takie imię nadano w 2016 roku 3908 chłopcom z Anglii i Walii. Narodziło się też 2228 podobnie brzmiących Mohammedów i 948 Mohammadów.

Na 158. miejscu w zestawieniu męskich imiona znalazł się polsko brzmiący Jakub. Nazwano tak w 2016 roku 373 chłopców. Ponadto w zestawieniu ONS znalazło się m.in. 266 Antonich, 266 Oskarów, 263 Kacprów czy 185 Dominików. Wśród całkowicie polsko brzmiących imion dla dziewczynek najpopularniejsza była Zuzanna (327), przed Zofią (221). Wyżej jest jednak m.in. Julia czy Maria.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL