Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Saudyjski duchowny: Kobiety majš ćwierć mózgu

123RF
Saudyjski duchowny został zawieszony w pełnieniu wszystkich posług religijnych po tym, jak stwierdził, że kobiety nie powinny mieć prawa do prowadzenia samochodu, ponieważ majš tylko "ćwierć mózgu mężczyzny".

Szejk Saad al-Hijri został zawieszony, ponieważ jego słowa uznano za "pomniejszajšce wartoœć ludzi" - informuje saudyjska telewizja cytujšc gubernatora prowincji Asir.

Duchowny pytał co zrobiłby wydział komunikacji, gdyby po prawo jazdy zgłosił się mężczyzna, który miałby tylko pół mózgu. - Wydałby mu prawo jazdy, czy nie? Nie wydałby. Więc jak może wydawać prawo jazdy kobiecie, która ma tylko pół mózgu? - pytał duchowny w nagraniu, do którego dotarła Agencja Reutersa.

- Jeœli udaje się na targ - traci kolejnš połowę. Co zostaje? Ćwiartka... Domagamy się sprawdzania tego przez wydział komunikacji, ponieważ ona nie jest w stanie wprowadzić jeœli ma tylko ćwierć mózgu - przekonywał duchowny.

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na œwiecie, który zakazuje kobietom prowadzenia samochodów. Wkrótce może się to jednak zmienić, ponieważ coraz częœciej w królestwie rzšdzonym przez dynastię Saudów pojawiajš się głosy, by przyznać kobietom prawo do siadania za kółkiem.

W maju ksišżę i były minister edukacji Fajsal Bin Abdullah oœwiadczył, że nie ma wštpliwoœci, że któregoœ dnia kobiety będš w Arabii Saudyjskiej prowadzić samochody.

- Może niektórzy bojš się zmian, ale one sš nieuniknione - dodał sugerujšc, że kiedyœ kobiety będš stawały na czele Arabii Saudyjskiej.

ródło: Newsweek

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL