Społeczeństwo

Saudyjski duchowny: Kobiety mają ćwierć mózgu

123RF
Saudyjski duchowny został zawieszony w pełnieniu wszystkich posług religijnych po tym, jak stwierdził, że kobiety nie powinny mieć prawa do prowadzenia samochodu, ponieważ mają tylko "ćwierć mózgu mężczyzny".

Szejk Saad al-Hijri został zawieszony, ponieważ jego słowa uznano za "pomniejszające wartość ludzi" - informuje saudyjska telewizja cytując gubernatora prowincji Asir.

Duchowny pytał co zrobiłby wydział komunikacji, gdyby po prawo jazdy zgłosił się mężczyzna, który miałby tylko pół mózgu. - Wydałby mu prawo jazdy, czy nie? Nie wydałby. Więc jak może wydawać prawo jazdy kobiecie, która ma tylko pół mózgu? - pytał duchowny w nagraniu, do którego dotarła Agencja Reutersa.

- Jeśli udaje się na targ - traci kolejną połowę. Co zostaje? Ćwiartka... Domagamy się sprawdzania tego przez wydział komunikacji, ponieważ ona nie jest w stanie wprowadzić jeśli ma tylko ćwierć mózgu - przekonywał duchowny.

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, który zakazuje kobietom prowadzenia samochodów. Wkrótce może się to jednak zmienić, ponieważ coraz częściej w królestwie rządzonym przez dynastię Saudów pojawiają się głosy, by przyznać kobietom prawo do siadania za kółkiem.

W maju książę i były minister edukacji Fajsal Bin Abdullah oświadczył, że nie ma wątpliwości, że któregoś dnia kobiety będą w Arabii Saudyjskiej prowadzić samochody.

- Może niektórzy boją się zmian, ale one są nieuniknione - dodał sugerując, że kiedyś kobiety będą stawały na czele Arabii Saudyjskiej.

Źródło: Newsweek

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL