Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Włoskie klasyki zaparkowały nad Wisłš

Fotorzepa
Urokliwa sceneria pałacu w Smoszewie stała się w sobotę tłem dla pięknych, stylowych samochodów.

Właœnie tam swój już VI zlot zorganizowali miłoœnicy motoryzacji i kultury włoskiej z klubu Forza Italia. W pałacowym ogrodzie zaparkowały samochody z różnych dekad. Od lat 50. po najnowsze modele rodem z Italii. - Mieliœmy ok. 300 zarejestrowanych załóg. A w sumie samochodów było ok. 350 - mówi "Rzeczpospolitej" Jakub Strzemżalski, komandor zlotu.

Na zlocie dominowały alfy romeo, a wœród nich piękne spidery III i IV generacji. Wrażenie robiła najnowsza giulia z 510-konnym silnikiem 2.9, rozwijajšca prędkoœć przekraczajšcš 300 km/h. Sporo było także fiatów, na czele ze starymi 500-tkami i maluchami. Były także kabriolety 124 spider, zarówno te z lat 70., jak i najnowsza wersja, lœnišca nowoœciš. Po blisko pół wieku od premiery 124 spider Włosi zdecydowali się wrócić do tego modelu. Pokazali go wiosnš ubiegłego roku na salonie w Genewie. Nie brakowało także lancii i ferrari.

Bez wštpienia najciekawszymi modelami zlotu - wyróżnionymi zresztš przez organizatorów specjalnymi upominkami dla właœcicieli - były żółte ferrari GT dino z 1971 r. i pochodzšce z tego samego roku lamborghini 400 GT espada (hiszp. - szpada).

Ten ostatni to szczególnie rzadki samochód. Modelu II serii wyprodukowano tylko 571 sztuk, w tym zaledwie 150 w wersji z centralnš nakrętkš kół - a taka właœnie goœciła w Smoszewie. Espada robi niezwykłe wrażenie także z innego powodu: swojego niezwykłego kształtu. Ma prawie 4,7 metra długoœci przy wysokoœci niespełna 1,2 m. Do tego ma całkiem spory bagażnik i jest czteroosobowa.

Tradycyjnie podczas zlotu poza prezentacja aut były także konkurs elegancji i rywalizacja w rajdzie turystycznym. Samochodem zlotu jury wybrało fiata 850 sport, a publicznoœć doceniła alfę romeo giulię GT junior.

Organizatorzy już zapowiadajš kolejny zlot - za rok, na 10-lecie klubu Forza Italia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL