Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Zmarł Pierre Bergé, partner Yvesa Saint Laurenta

AFP
W wieku 86 lat zmarł Pierre Bergé, partner życiowy i biznesowy oraz spadkobierca kreatora mody Yvesa Saint-Laurenta. Wspólnie założyli dom mody Yves Saint Laurent SAS.

Bergé i Saint Laurent spotkali się w 1951, a uczucie, które ich połšczyło, trwało przez 50 lat, do œmierci kreatora. Wspólnie założyli nie tylko dom mody, ale także fundację Sidaction, które zajmuje się walkš z AIDS (Bergé był jej prezesem do końca życia).

Bergé znany był też ze swojej walki o prawa homoseksualistów.

Był współzałożycielem fundacji Pierre Bergé-Yves Saint Laurent, która zajmuje się opiekš nad całoœciš dzieł Saint Laurenta, organizacjš wystaw, działalnoœciš edukacyjnš i kulturalnš. Po œmierci kreatora został spadkobiercš jego fortuny, w 2016 wycenianej na 180 milionów euro.

Był gorliwym zwolennikiem byłego socjalistycznego prezydenta Francji Francois Mitterranda, jednym ze sponsorów jego kampanii wyborczej. W kolejnych wyborach popierał centroprawicowego Jacques'a Chiraca, a potem kandydatkę Partii Socjalistycznej Segolene Royal. W ostatnich wyborach opowiedział się po stronie Emmanuela Macrona.

Inwestował w media, był właœcicielem czasopisma "Tetu" oraz współwłaœcicielem dziennika "Le Monde". Był jednak przede wszystkim miłoœnikiem sztuki, kochał teatr i operę. W 1977 r. kupił paryski Teatre de l'Athenee, którym kierował do roku 1982. Na przełomie lat 80. i 90. kierował Operš Paryskš. Sfinansował też remont domu Emila Zoli w Medan, pod Paryżem.

W marcu tego roku poœlubił 58-letniego Amerykanina Madisona Coxa, bardzo popularnego wœród miliarderów twórcę ogrodów. Bergé uczynił go wiceprzewodniczšcym Fundacji Pierre Bergé-Yves Saint Laurent.

Od lat chorował i zmarł na miopatię.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL