Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Ostre zamieszki w Charlottesville

AFP
Jedna osoba zginęła, a 19 odniosło obrażenia, gdy w sobotę samochód wjechał w tłum demonstrantów, protestujšcych przeciwko wiecowi skrajnej prawicy w Charlottesville w Wirginii . Gubernator amerykańskiego stanu Wirginia ogłosił tam stan wyjštkowy.

Demonstranci okreœlajšcy siebie mianem białych nacjonalistów zapowiedzieli manifestację w Charlottesville w proteœcie przeciwko planom usunięcia z lokalnego parku pomnika generała Konfederacji Roberta Lee. Zgromadzenie pod hasłem „Zjednoczyć prawicę” przedstawiali jako demonstrację w obronie praw białych Amerykanów. W nocy przeszli przez miasto z pochodniami skandujšc hasło „Nie zastšpicie nas”.

Rano powrócili na ulice Charlottesville i spotkali się z kontrmanifestantami. Po drugiej stronie stanęli między innymi lewicowi aktywiœci i czarnoskórzy członkowie ruchu Black Lives Matter. Podczas starć z udziałem kilkuset osób z obu grup poszły w ruch pięœci, kije, gaz pieprzowy w sprayu i plastikowe butelki. Częœć protestujšcych nacjonalistów miała na głowach hełmy, w rękach trzymali plastikowe tarcze. Policja aresztowała kilku uczestników starć, kilka osób odniosło obrażenia.

Gubernator stanu Wirginia Terry McAuliffe ogłosił w Charlottesville stan nadzwyczajny. Władze miasta zdelegalizowały zgromadzenie białych nacjonalistów i nakazały rozejœcie się kontrmanifestantom.

ródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL