Społeczeństwo

Indie: 60 zgonów dzieci w szpitalu w tydzień

PAP/EPA
Sześćdziesiąt dzieci zmarło w tym tygodniu w jednym ze szpitali w Indiach. Lokalne media winią za to niedobory w dostawie tlenu.

BRD Medical College w stanie Uttar Pradesh poinformował, że 34 niemowlęta zmarły na oddział intensywnej terapii noworodka, a 12 z powodu zapalenia mózgu. Reszta zmarła z powodu innych, nieokreślonych przyczyn.

Lokalne media informują, że przyczyną co najmniej części zgonów był niedobór tlenu po tym, gdy prywatny dostawca zabrał swoje koncentratory z powodu niezapłaconych przez szpital rachunków.

Dr R.S. Shukla, główny szef BRD Medical, pytany przez agencję Reuters zaprzeczył tym informacjom. W swoim oświadczeniu szpital stwierdził, że w czwartek "nastąpił spadek ciśnienia w dostarczanym płynnym tlenie", ale szybko podłączono kolejne koncentratory tlenu. Nie stwierdzono, czy incydent miał związek ze zgonami, jednak w czwartek zmarły tam 23 niemowlęta, z czego 14 na oddziale noworodków.

Urzędnicy z Uttar Pradesh i rząd federalny zapowiadają dochodzenie w tej sprawie. Politycy opozycji winią za śmierć niemowląt lokalne władze.

Zapalenie mózgu jest problemem w Indiach od lat, zwłaszcza podczas sezonu monsunowego. Choroba ta jest spowodowana najczęściej zanieczyszczoną wodą lub jedzeniem, ugryzieniami komarów.

Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL