Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Indonezja: Tysišce tańczyły, by ratować park narodowy

AFP
Ponad 10 tys. osób wzięło udział w wykonaniu indonezyjskiego tańca ludowego Saman w obronie zagrożonego parku narodowego.

MężczyŸni, ubrani w wyszukane tradycyjne stroje, w równych rzędach poruszali się w rytm coraz szybciej tradycyjnej melodii.

Saman, zwany "tańcem tysišca ršk", jest w Indonezji bardzo popularny. W 2011 roku został włšczony przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa wymagajšcego pilnej ochrony. Taniec wywodzi się z XIII wieku, a jego obecna forma rozwinęła się dzięki szejkowi Samanowi, który nadał mu wymiar religijny.

Wydarzenie miało na celu przycišgnięcie większej liczby do prowincji. Taniec miał też być wyrazem poparcia dla ochrony parku narodowego Mount Leuser, w którym mieszkajš rzadkie sumatrańskie tygrysy i słonie, zagrożone przez szerzšce się kłusownictwo i ginięcie tropikalnego lasu, zwišzane z rozwojem plantacji oleju palmowego.

Indonezyjskie Muzuem Rekordów portwierdziło, że w tańcu wzięło udział ponad 10 000 uczestników, przez co pobito zeszłoroczny rekord, gdy w wydarzeniu wzięło udział 6 600 osób. Taniec obserowały też tysišce widzów.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL