Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Klęska aukcji arabów w Janowie Podlaskim

PAP/Wojciech Jargiło
To była moja trzydziesta aukcja i nie przeżyłam w cišgu tych 30 lat tak strasznej klęski, jaka nas spotkała w dniu wczorajszym - mówiła Alina Sobieszak z magazynu "Araby Magazine".

Podczas wczorajszej aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim sprzedano zaledwie 6 z 25 wystawionych na aukcję koni, uzyskujšc za nie 410 tys. euro.

O "klęsce" mówiła Alina Sobieszak z pisma "Araby magazine", która podkreœlała przede wszystkim, że zbyt słaba i zbyt spóŸniona była promocja wydarzenia, a sprzedane konie były w rzeczywistoœci dużo więcej warte.

Ekspertka uważa, że jednš z przyczyn była utrata zaufania do sprzedajšcych konie po ubiegłorocznym blamażu podczas aukcji (problem z ustaleniem, kto został nabywcš jednej z klaczy, dlatego wystawiono jš do sprzedaży po raz drugi - red.) i nowi włodarze stadnin niewiele zrobili, by to zaufanie odzyskać.

- Promocje zaczyna się na największej imprezie œwiata - Salonie Konia w Paryżu, w listopadzie w roku poprzedzajšcym aukcję. W ubiegłym roku w Paryżu było 5 koni z Michałowa i żadnego dyrektora, nie było żadnej informacji o Pride of Poland, żadnych zwiastunów, żadnej reklamy - mówiła Sobieszak. Zauważyła, że stali klienci pytali o to, czy Janów Podlaski na 200-lecie stadniny na pewno zorganizuje aukcję, ale takich zapewnień nie otrzymywali. - Rynek nie lubi próżni - nie było informacji o aukcji, jej miejsce zajęły inne.

Sobieszak skrytykowała zapewnienia nowych władz stadnin (po zwolnieniu przed dwoma laty dotychczasowych prezesów Janowa i Michałowic, Białoboka i Treli - red.), które oznajmiły, że konie nareszcie  trafiš do klientów, a nie będš sprzedawane poœrednikom.

- Koń to nie skrzynka jabłek, którš, jeœli nie sprzeda się jednemu klientowi, sprzeda innemu. Koń, nawet jeœli jest sprzedawany poœrednikowi, to z myœlš o konkretnym kliencie - mówiła. - Jeœli się obraża poœredników - to nie przyjechali i nie kupili. Nie przyjechali też bogaci klienci, a ci, którzy przyjechali, mieli za cienkie portfele na te konie.

Sobieszak zarzuciła władzom stadnin, że nie spełniajš one kryteriów. Nowi prezesi nie byli sędziami na pokazach, nie jeŸdzili na inne aukcje, nie rozmawiali z potencjalnymi klientami.

- Zarówno pan prezes (Sławomir) Pietrzak i pan prezes (Maciej) Grzechnik, przepraszam za bardzo kolokwialne okreœlenie, sš nikim w œwiecie arabskim - mówiła. - Nie robi się promocji poprzez wydanie katalogu i stanie podczas dekoracji obok konia, który jest w dzierżawie u kogo innego.

Na pytanie, czy obecne władze stadnin sš w stanie odzyskać stracone w œwiecie zaufanie, Sobieszak odpowiedziała: - Chyba nie te władze.

Cała rozmowa na TVN24.

ródło: tvn24.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL