Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Seattle: Usunš pomniki konfederatów i Lenina

Brandon Carson [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
Burmistrz Seattle Ed Murray wezwał, by zarówno pomnik żołnierzy Konfederacji na cmentarzu Lake View, jak i posšg Włodzimierza Lenina we Fremont, zostały usunięte, gdyż stanowiš "historycznš niesprawiedliwoœć" i sš symbolami nienawiœci, rasizmu i przemocy.

Amerykańskie media podkreœlajš, że oœwiadczenie Murray'a jest znacznie ostrzejsze niż jego poprzednia wypowiedŸ, gdy wyraził obawy dotyczšce usunięcia pomnika konfederatów. Cmentarz Lake View jest zamknięty od œrody, kiedy pojawiły się pogróżki dotyczšce pomnika. Pozostanie nieczynny co najmniej do poniedziałku.

Pomnik wzniesiony w 1926 roku przez stowarzyszenie United Daughters of the Confederacy oraz monument Lenina stojš na terenie prywatnym. Mimo to Murray uważa, że powinny zostać usunięte.

- Tego rodzaju symbole nie tylko reprezentujš historyczne niesprawiedliwoœci, ale ich istnienie powoduje ból u tych, którzy sami - lub ich rodziny - zostali dotknięci tym okrucieństwem - powiedział Murray w oœwiadczeniu. - Powinniœmy usunšć te wszystkie symbole, bez względu na to, jaka orientacja polityczna mogła je przygarnšć przez dziesięciolecia od ich powstania.

Petycja na portalu change.org dotyczšca usunięcia pomnika konfederatów ma prawie 5 tys. podpisów.

W swoim oœwiadczeniu Murray po raz pierwszy wspomniał też o monumencie Lenina we Fremont, gdzie w œrodę zebrała się niewielka grupa protestujšcych. Pomnik jest na sprzedaż i często ulega aktom wandalizmu, oblewany symbolizujšcš krew czerwonš farbš.

Stanowy senator Reuven Carlyle, którego rodzina musiała opuœcić Polskę w 1924 roku, uważa, że Lenin nie powinien być usuwany. Pomnik nazwała œwiadectwem porażki "morderczego, bolesnego reżimu". - Sztuka może być obraŸliwa i bolesna, ale może też przynieœć ciekawoœć, wiedzę. Instalacja monumentu osoby, która nigdy nie pozwoliłaby na postawienie pomnika swoim politycznym rywalom, jest symbolicznš reprezentacjš zwycięstwa demokracji i wolnoœci nad uciskiem - napisał na swoim blogu.

ródło: Seattle Times

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL