Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Japonia: Posłanka krytykowana za cišżę

Wikimedia Commons
Na japońskš parlamentarzystkę, 31-letniš Takako Suzuki, spadła fala krytyki po tym, jak ogłosiła ona, że jest w cišży i musi, w zwišzku z tym, ograniczyć swojš politycznš aktywnoœć.

Suzuki napisała na swoim oficjalnym blogu, że "została pobłogosławiona darem nowego życia". W zwišzku z cišżš lekarz zalecił jej jednak dużo odpoczynku z powodu istnienia ryzyka przedwczesnego porodu. Jak wyjaœniła posłanka oznacza to, że będzie ona musiała ograniczyć, lub nawet zawiesić, działalnoœć politycznš.

To nie spodobało się wszystkim internautom. "Mam wštpliwoœci, czy powinnaœ zachodzić w cišżę sprawujšc mandat" - napisał jeden z nich. Inni sugerowali, że posłanka powinna zrzec się mandatu w zwišzku z cišżš. "To dlatego posłanki stanowiš problem..." - napisał inny.

W odpowiedzi Suzuki zapewniła, że wróci do pracy po urodzeniu dziecka, a sugestie, że zachodzšc w cišżę "porzuciła swoje obowišzki" uważa za nieakceptowalne.

Również ojciec posłanki, były poseł stwierdził, że jest oburzajšce, iż jego córce zarzuca się "porzucanie obowišzków". "To dar od Boga" - napisał o cišży.

Jak pisze agencja Kyodo posłanki często spotykajš się z sytuacjš, w której ich macierzyństwo uważane jest za problem. 39-letnia posłanka Megumi Kaneko, która urodziła dziecko w lutym 2016 roku usłyszała od osoby, która zobaczyła jš z noworodkiem w jej wyborczym okręgu, że "jest skończona jako polityk".

Z kolei 33-letnia Hiromi Suzuki, radna z Tokio, która dwa razy udawała się na urlop macierzyński cztery lata temu, gdy wzięła z tego powodu wolne po raz pierwszy, na swoich plakatach mogła przeczytać, że jest "zdrajczyniš" i że powinna odejœć z urzędu.

To może być jeden z powodów dla którego kobiety stanowiš obecnie zaledwie 13 proc. składu japońskiego parlamentu. Pod względem odsetka posłanek w niższej izbie parlamentu Japonia plasuje się na 163 miejscu spoœród 193 krajów wziętych pod uwagę w raporcie Unii Międzyparlamentarnej.

ródło: Kyodo

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL