Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Zlikwidujš gminę za długi w parabankach

google maps
Z mapy administracyjnej ma zniknšć zadłużona gmina Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak podjšł działania w celu przyłšczenia jej do gminy Drawsko Pomorskie. Poparł tym samym propozycję wojewody Krzysztofa Kozłowskiego - informuje Radio Szczecin.

Likwidację gminy zasugerował już w 2015 roku wczeœniejszy wojewoda Marek Tałasiewicz. Uznał, że Ostrowice nie majš szans na spłatę długu i samodzielnš działalnoœć.

Ostrowice ogromny deficyt (40 milionów złotych) majš od lat, dlatego gmina szukała ratunku w parabankach. Udzieliły jej one ponad 27 mln zł pożyczek, podczas gdy budżet gminy jest trzy razy mniejszy.

Już w 2010 r. wojewoda informował o tym MSWiA, które zapowiedziało, że dojdzie do zawieszenia władz gmin. W czerwcu 2015 roku rzšd zgodził się, by rozpoczšć procedurę zawieszenia władz w Ostrowicach. W styczniu 2016 taka decyzja została podjęta, a premier Beata Szydło wprowadziła w gminie komisarza.

Wójt Ostrowic Wacław Micewski odwołał się od decyzji. Napisał nawet do miliardera Billa Gatesa z proœbš o pomoc. Bez efektu.

Teraz minister Mariusz Błaszczak wystšpił do Ostrowic oraz Drawska Pomorskiego o przedstawienie opinii w kwestii połšczenia. Obie gminy majš je przedłożyć MSW w cišgu trzech miesięcy.

Zachodniopomorski Urzšd Wojewódzki poinformował w komunikacie, że "sytuacja finansowa Ostrowic nie rokuje żadnej nadziei" i "gmina nie ma szans na samodzielne istnienie".

Były wójt i była skarbniczka Ostrowic usłyszeli zarzuty nadużycia i przekroczenia uprawnień oraz nierzetelnego prowadzenia ksišg rachunkowych.

ródło: rp.pl/ Radio Szczecin

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL