Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Wpis Magdaleny Ogórek na Twitterze. Forum Żydów Polskich zabiera głos

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Trzeba przeciw temu protestować. Żeby to bagno nie wylało i nie pokryło wszystkich cuchnšcym mułem, jak to zdarzało się już nie raz w historii" - komentuje wpis Magdaleny Ogórek Forum Żydów Polskich.

"Panie @MarekBorowski,nawišzujšc do wypowiedzi o kręgosłupie @Jaroslaw_Gowin-czy oznakš kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?" - napisała na Twitterze Magdalena Ogórek. Wpis byłej kandydatki SLD w wyborach prezydenckich był szeroko komentowany w internecie. 

Swój komentarz w tej sprawie opublikowało Forum Żydów Polskich. "Trzeba było - jeżeli naprawdę chodzi o "rozliczenie się ze stalinowskiego spadku" -zapytać o ten spadek stalinowski, czyli o stosunek Borowskiego do komunistycznej oraz stalinowskiej działalnoœci jego ojca (Wiktor Borowski, wczeœniej Aron Berman, był funkcjonariuszem totalitarnego systemu zniewalajšcego Polskę), a nie pisać o zmianie nazwiska" - komentuje Paweł Jędrzejewski.

"Przyczyny wydajš się oczywiste: trudno wyobrazić sobie, żeby Marek Borowski miał entuzjastyczny lub chociaż pozytywny stosunek do stalinizmu; natomiast pochodzenie jest czymœ, czego nie można się pozbyć. Rzecz w tym, że pochodzenie żydowskie jest dla wielu w Polsce stygmatem, piętnem. Gdyby ojciec Borowskiego zmieniał nazwisko nie z Berman na Borowski, ale np. z Martinez lub Romano na Borowski, Ogórek by tego nie "wypominała", bo hiszpańskie lub włoskie nazwiska nie uderzajš w Polsce w żaden "wrażliwy" kontekst. Jednak inaczej z żydowskimi: dla wszystkich skażonych stereotypami antysemickimi wzmianka o żydowskim pochodzeniu ma wydŸwięk mocno jednoznaczny. Oznacza w "tajnym kodzie kulturowym" jedno słowo: "WRÓG". Stšd bierze się przecież częste w III RP oskarżanie przeciwników politycznych o takie pochodzenie (przykładowo: Mazowieckiego, Wałęsy, Kaczyńskich, Gronkiewicz-Waltz). Charakterystyczne zjawisko dla mulistego, bagiennego dna polskiej polityki. Prosty mechanizm: ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wcišż dla częœci społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika" - czytamy dalej.

"Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje. Nie wiem, czy cynicznie, z wyrachowaniem, czy wręcz odruchowo, instynktownie. Stawiałbym intuicyjnie na to drugie. Trzeba przeciw temu protestować. Żeby to bagno nie wylało i nie pokryło wszystkich cuchnšcym mułem, jak to zdarzało się już nie raz w historii" - kończy wpis.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL