Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Japończycy bojš się ataku ze strony Korei Północnej. Budujš schrony

AFP
Po wielu próbach rakietowych przeprowadzonych przez Koreę Północnš, obawy przed katastrofalnymi trzęsieniami ziemi i tsunami ustępujš w Japonii obawom przed atakiem atomowym.

Yoshihiko Kurotori postanowił zbudować schron w obawie przed trzęsieniami ziemi i tsunami. Jego dom w podmiejskiej dzielnicy Wakayama znajduje się zaledwie kilometr od wybrzeża Pacyfiku, które, jak twierdzš naukowcy, w nadchodzšcych dekadach może paœć ofiarš potężnych trzęsień ziemi oraz tsunami, które doprowadzić mogš pocišgnšć za sobš łšcznie ok. 320 tys. ofiar.

- Widziałem fundamenty tego, co kiedyœ było domami ludzi. Pomyœlałem wtedy, że muszę się chronić - powiedział Kurotori. - Gdy na miejsce przybyły koparki moi sšsiedzi pytali mnie, co robię. Ich zdaniem marnowałem pienišdze, ale według mnie nie można oszczędzać na swoim bezpieczeństwie - podkreœlał. 

Do zbudowania schronu ostatecznie skłoniło go jednak prawdopodobieństwo katastrofy spowodowanej przez człowieka, nie katastrofy naturalnej. Na jego wybudowanie przeznaczył prawie 8 mln jenów.

Głównym elementem schronu Yoshihiko Kurotoriego jest szwajcarski moduł wentylacyjny zaprojektowany z myœlš o żywotnoœci schronu i eliminowaniu radioaktywnych czšstek i gazów, takich jak na przykład sarin.

Testy atomowe, które przeprowadziła w tym roku Korea Północna, i które zakończone zostały uruchomieniem międzykontynentalnego pocisku balistycznego, wywołały alarm w Japonii i zapoczštkowały niepokój wokół działań w zakresie obrony cywilnej.

W japońskiej telewizji nadawane było 30-sekundowe ostrzeżenie rzšdu. Mówiło o tym, że podczas ewentualnego ataku ludzie powinni szukać schronienia w solidnych budynkach betonowych lub ukryć się pod ziemiš. Według komunikatu, Ci, którzy pozostanš w domach, powinni schronić się za solidnymi przedmiotami, położyć się na podłodze i trzymać z dala od okien.

Sprzedaż schronów jšdrowych, oczyszczaczy powietrza i masek gazowych w Japonii wcišż wzrasta. Potwierdza to Seiichiro Nishimoto, którego firma zbudowała schron Kurotori. Jego firma z siedzibš w Osace w cišgu ostatnich dwóch miesięcy sprzedała już kilkanaœcie schronów - to dwa razy tyle, ile sprzedano ich w cišgu całego roku. - Większoœć naszych klientów martwi się o atak ze strony Korei Północnej - powiedział Nishimoto. - Myœlę, że powinniœmy mieć schronienia wszędzie w Japonii. Ludzie narzekajš na koszt, ale najmniejsze schrony nie sš droższe od samochodu rodzinnego - dodaje. Nishimoto podkreœlił także, że w ubiegłym tygodniu zrealizował trzy zamówienia i rozmawiał z właœcicielami bloku mieszkalnego, którzy chcieli, aby zainstalować im wspólny schron.

Nishimoto nie jest jednak jedynym, który zauważył większe zainteresowanie budowš schronów. Nobuko Oribe, dyrektor Oribe Seiki Seisakusho, powiedział, że jego firma w kwietniu i maju, otrzymała dwa razy więcej zamówień niż w całym 2016 roku. - Istnieje jednak ograniczenie, ile osób może zbudować schron, a rzšd nie będzie za nikogo tego robił - powiedział. - Przeszliœmy przez Hiroszimę i Nagasaki, a teraz, 70 lat póŸniej ludzie znów martwiš się o ataki atomowe - zaznaczył.

Japoński premier Shinzo Abe oskarżany jest o to, że wykorzystać chce obawy przed wojnš z Koreš Północnš, aby uzasadnić wydatki na broń i kontrowersyjne plany zmian w japońskiej konstytucji. W kwietniu zaniepokoił opinię publicznš, kiedy oœwiadczył, że Korea Północna dysponuje technologiš pozwalajšcš uzbroić rakiety balistyczne w głowice zawierajšce sarin - substancję użytš w czasie ataku przeprowadzonego w 1995 roku w japońskim metrze.

Rzšd Japonii szacuje, że pokonanie dystansu 1600 km między Koreš Północnš a oœrodkiem wojskowym USA na południu japońskiej Okinawy zajęłoby pociskowi jedynie 10 minut.

Strach przed atakiem jšdrowym jest głęboko zakorzeniony w psychikę Japończyków, gdyż kraj ten już dwukrotnie atakowany był broniš atomowš. Jednak jak podkreœla Kurotori, ponad siedem dekad pokoju sprawiły, że jego rodacy byli zadowoleni i spokojni. - Problemem Japonii jest to, że przyjmujemy pokój za pewnik - powiedział. - Ludzie uważajš, że rzšd zadbał o wszystko oraz, że dopóki mamy anty-wojennš konstytucję, wszystko będzie dobrze - podkreœlił. - Ale wystarczy się rozejrzeć, aby zobaczyć, że Japonia otoczona jest niestabilnoœciš na półwyspie Koreańskim czy na Morzu Południowym - dodał.

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL