Włochy: Działacz niepodległościowy zmarł po dwóch miesiącach strajku głodowego

aktualizacja: 05.07.2017, 17:07
Miejscowość Castelsardo na Sardynii
Miejscowość Castelsardo na Sardynii
Foto: fotolia

Włoskie media poinformowały, że jeden z czołowych głosów w walce o niepodległość Sardynii zmarł po dwóch miesiącach strajku głodowego. Salvatore Meloni miał 74 lat.

REDAKCJA POLECA

Meloni, który próbował stworzyć "mikronaród" na włoskiej wyspie, od kwietnia siedział w więzieniu, kiedy to został aresztowany za przestępstwa podatkowe.

Szef lokalnej organizacji Caritas pod koniec czerwca mówił, że "bacznie i z troską przygląda się sytuacji Meloniego", którego stan miał się pogarszać.

Sąd w Cagliari odmówił jednak prośbom o zmianę wyroku i umieszczenie Meloniego w areszcie domowym ze względów medycznych. Zdaniem gazety "Unione Sarda" działacz dwa dni przed śmiercią zapadł w śpiączkę.

Meloni był jednym z najbardziej znanych działaczy niepodległościowych w Sardynii. Były kierowca ciężarówki w 2008 roku ogłosił niepodległość małej wysepki Mal di Ventre, położonej tuż przy Sardynii. Nazwał ją Republiką Maluentu, wykorzystując nazwę wyspy w dialekcie lokalnym. Ogłosił się też jej prezydentem i w postaci niebieskiego namiotu z tworzywa sztucznego ustawił swoją prezydencką rezydencję.

Wcześniej siedział dziewięć lat w więzieniu za domniemany spisek, mający zapewnić Sardynii niepodległość, w ramach którego miał współpracować z Libią Mu’ammara al-Kaddafiego.

Komentarz dnia
Żródło: thelocal.it

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE