Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Włochy: Działacz niepodległościowy zmarł po dwóch miesišcach strajku głodowego

Miejscowoœć Castelsardo na Sardynii
fotolia
Włoskie media poinformowały, że jeden z czołowych głosów w walce o niepodległoœć Sardynii zmarł po dwóch miesišcach strajku głodowego. Salvatore Meloni miał 74 lat.

Meloni, który próbował stworzyć "mikronaród" na włoskiej wyspie, od kwietnia siedział w więzieniu, kiedy to został aresztowany za przestępstwa podatkowe.

Szef lokalnej organizacji Caritas pod koniec czerwca mówił, że "bacznie i z troskš przyglšda się sytuacji Meloniego", którego stan miał się pogarszać.

Sšd w Cagliari odmówił jednak proœbom o zmianę wyroku i umieszczenie Meloniego w areszcie domowym ze względów medycznych. Zdaniem gazety "Unione Sarda" działacz dwa dni przed œmierciš zapadł w œpišczkę.

Meloni był jednym z najbardziej znanych działaczy niepodległoœciowych w Sardynii. Były kierowca ciężarówki w 2008 roku ogłosił niepodległoœć małej wysepki Mal di Ventre, położonej tuż przy Sardynii. Nazwał jš Republikš Maluentu, wykorzystujšc nazwę wyspy w dialekcie lokalnym. Ogłosił się też jej prezydentem i w postaci niebieskiego namiotu z tworzywa sztucznego ustawił swojš prezydenckš rezydencję.

Wczeœniej siedział dziewięć lat w więzieniu za domniemany spisek, majšcy zapewnić Sardynii niepodległoœć, w ramach którego miał współpracować z Libiš Mu’ammara al-Kaddafiego.

ródło: thelocal.it

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL