Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Globalny atak wirusa Petya. Zarażona nawet sieć elektrowni w Czarnobylu

PAP/EPA
Wirus typu ransomware znany jako Petya jest odpowiedzialny za awarie systemów komputerowych, do jakich doszło na całym œwiecie, wyrzšdzajšc największe szkody na Ukrainie, w Rosji, Wielkiej Brytanii, a także w Indiach. ABW "monitoruje sytuację".

Jako pierwsi o ataku poinformowali Ukraińcy, gdzie wirus Petya.A zaatakował system bankowy i telekomunikacyjny, poważnie utrudniajšc pracę największego lotniska w kraju, metra w Kijowie oraz zakładów energetycznych i ciepłowniczych.

Ataków dokonano spoza granic kraju i miały one masowy charakter - donosiły ukraińskie media.

Wirus szybko się rozprzestrzenił. Poza Ukrainš zaatakował także m.in. w Hiszpanii i w Indiach. Eksperci twierdzš, że może mieć podobne skutki, jak wirus WannyCry, który zaatakował komputery w systemem Windows na całym œwiecie. Dowiedz się więcej ť

Eksperci ostrożnie wypowiadajš się jednak o dokładnym sposobie wtorkowego ataku. Choć częœć wskazuje na podobieństwo do WannaCry, to rosyjska firma ds. cyberbezpieczeństwa Kaspersky Labs podaje jednak w wštpliwoœć, czy rzeczywiœcie chodzi o wirus Petya,A, jak twierdzš władze niektórych krajów.

- Nasza wstępna analiza sugeruje, że nie chodzi o wersję ransomware Petya, jak dotšd wskazywano, ale o nowy rodzaj ransomware, dotšd nieznany. Z tego powodu nazwaliœmy go NotPetya - głosi komunikat firmy, która zaleca uaktualnienie używanej wersji systemu operacyjnego Windows.

Amerykański producent oprogramowania antywirusowego Symatec wskazał, że za atakiem stoi grupa hakerska Lazarus, którš wišże się z Koreš Północnš.

Duński koncern A.P. Moeller-Maersk działajšcy głównie w branży transportu morskiego i energii, brytyjska firma WPP - gigant z branży reklamy i public-relations, nienazwana w depeszach "międzynarodowa norweska firma", oraz terminale w największym w Europie porcie w Rotterdamie również padły ofiarš ataków hakerskich.

O awarii systemów komputerowych firma A.P. Moeller-Maersk, która zatrudnia 120 tys. pracowników w 135 krajach, poinformowała rzeczniczka koncernu, potwierdzajšc, że powodem jest cyberatak na liczne należšce do koncernu firmy i strony internetowe.

- Możemy potwierdzić, że systemy teleinformatyczne Maersk nie działajš (...) na skutek cyberataku. W dalszym cišgu oceniamy sytuację. Bezpieczeństwo naszych pracowników, naszych operacji i interesy naszych klinetów jest naszym najwyższym priorytetem - głosi informacja na stronie koncernu.

"Zaatakowane sš przede wszystkim komputery działajšce na systemie Windows. Na ekranie pojawia się czarny ekran z czerwonymi napisami, który informuje, że zostanie odblokowany dopiero po wpłaceniu 300 dolarów w walucie Bitocoin" - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Polak pracujšcy w Kijowie.

- Atak zorganizowały służby specjalne Rosji - oœwiadczył doradca szefa MSW i deputowany do ukraińskiego parlamentu Anton Heraszczenko. - Przeciwko Ukrainie rozpoczęto ogromny cyberatak, który odbywa się pod przykrywkš wirusa. Według wstępnych informacji jest to zorganizowany system, swego rodzaju trening ze strony służb specjalnych Federacji Rosyjskiej - powiedział w jednej ze stacji telewizyjnych. 

O awarii komputerów w siedzibie Rady Ministrów w Kijowie poinformował wicepremier Pawło Rozenko. „(…) Nasza sieć też padła. Taki obrazek pokazujš wszystkie komputery w KMU (siedzibie rzšdu)” - napisał na Facebooku, gdzie umieœcił zdjęcie ekranu komputerowego z komunikatem o awarii.

Pierwszy o problemie poinformował Narodowy Bank Ukrainy (NBU), który przekazał, że niektóre banki majš problemy z płatnoœciami i obsługš klientów. Nie działa co najmniej częœć bankomatów.

„Bank Narodowy jest przekonany, że ochrona infrastruktury bankowej przed oszustwami w cyberprzestrzeni zorganizowana jest w należyty sposób, a próby ataków komputerowych na systemy informatyczne banków zostanš zneutralizowane” - oœwiadczył NBU.

Rzecznik ukraińskiej policji poinformował, że atak hakerów sparaliżował działalnoœć jednoczeœnie kilku instytucji rzšdowych. Zaatakowane zostały również banki Sberbank, Ukrsotsbank, Ukrgasbank, OTP Bank i PrivatBank, media oraz korporacje rzšdowe. Wirus Petya.A uderzył też w system komputerowy kijowskiego metra. Ukraińskie media donoszš, że ofiarami ataku hakerskiego padła również Ukrpoczta (ukraińska poczta) oraz zarzšdzajšcy usługami telekomunikacyjnymi Ukrtelekom.

Rosjanie także z problemami

Rosyjski bank centralny poinformował o "atakach komputerowych" na rosyjskie banki, dodajšc, że w pojedynczych przypadkach doszło do zainfekowania ich systemów teleinformatycznych.

W komunikacie bank zapewnił, że systemy bankowe nie zostały złamane. Dodał, że współpracuje z bankami w celu przezwyciężenia skutków ataków.

Także rosyjski koncern naftowy Rosnieft poinformował, że padł ofiara ataku hakerskiego na dużš skalę, ale wydobycie i przetwarzanie ropy nie zostało wstrzymane dzięki przejœciu na system rezerwowy.

"Atak hakerski mógł mieć poważne konsekwencje, ale firma przeszła na rezerwowy system przetwarzania i produkcji; ani wydobycie, ani rafinowanie nie zostały wstrzymane" - podała firma w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Serwery Rosnieftu, a także kontrolowanej przez koncern spółki naftowej Basznieft, zaatakował wirus o działaniu podobnym do WannaCry - podał portal RBK, powołujšc się na Ÿródło w policji.

We wtorek po południu strona internetowa Rosnifetu była niedostępna. O ataku na jej systemy informatyczne powiadomiła też firma Evraz.

ABW monitoruje sytuację zwišzanš z bezpieczeństwem cybernetycznym Polski

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na bieżšco monitoruje sytuację zwišzanš z bezpieczeństwem cybernetycznym Polski - zapewniono w komunikacie przesłanym we wtorek PAP. Służby ostrzegajš, by nie otwierać maili z nieznanych Ÿródeł oraz nie klikać w linki zawarte w takich wiadomoœciach.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM poinformował w komunikacie, że ABW monitoruje sytuację, a do Rzšdowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL nie wpłynęło do tej pory żadne zgłoszenie dotyczšce wirusa typu ransomware o nazwie Petya potwierdzajšce, by instytucje z zakresu CERT.GOV.PL (administracja rzšdowa oraz infrastruktura krytyczna) padły ofiarš kampanii hakerskiej.

"Obecnie CERT.GOV.PL pozostaje w kontakcie z innymi krajowymi CERT-ami w powyższej sprawie" - zapewniono.

Służby ostrzegajš, aby nie otwierać e-maili z nieznanych Ÿródeł oraz nie klikać w linki zawarte w takich wiadomoœciach.

Wczeœniej zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wšsik powiedział PAP, że nie ma sygnałów o aktywnoœci hakerskiej w publicznej domenie w Polsce, a CERT ABW nie sygnalizował "żadnych szczególnych" zdarzeń. Przypomniał, że Centrum w ABW zajmuje się domenš publicznš - gov.pl i instytucjami publicznymi.

Hakerzy zaatakowali nieczynnš elektrownię atomowš w Czarnobylu

Wirus nie ominšł sieci komputerowej nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Systemy technologiczne stacji działajš w zwykłym trybie - poinformowały władze.

Elektrownia w Czarnobylu na północy Ukrainy została zamknięta po wybuchu jej czwartego reaktora w 1986 roku. Reaktor ten został niedawno zabezpieczony nowš izolacjš. Obecnie działa tam zakład przechowywania zużytego paliwa jšdrowego.

W zwišzku z atakiem nie działa strona internetowa elektrowni w Czarnobylu - przekazała we wtorek państwowa agencja, która zarzšdza strefš wokół siłowni.

„W wyniku tymczasowego odłšczenia systemu Windows monitoring promieniowania placu przemysłowego (wokół reaktora - PAP) odbywa się ręcznie. Automatyczny system kontroli promieniowania w strefie działa w trybie zwykłym” - oœwiadczono w komunikacie.

ródło: rp.pl/ PAP, Polskie Radio, reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL