Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Paryż: "Próba zamachu na siły bezpieczeństwa"

AFP
Butle z gazem, broń krótkš oraz karabinek Kałasznikowa znaleziono w samochodzie, który uderzył w poniedziałek w radiowóz żandarmerii na Polach Elizejskich w Paryżu i eksplodował, nie powodujšc ofiar - podały Ÿródła policyjne. Sprawca ataku zginšł.

Jak pisze The Telegraph zdarzenie miało miejsce zaledwie 200 metrów od pałacu prezydenckiego, w którym mieszka Emmanuel Macron.

Wg francuskich mediów biały Renault Megane uderzył w niebieskš policyjnš furgonetkę ok. godz. 15:40 i "eksplodował". Zdaniem prasy, incydent był "celowy".

Powołujšc się na Ÿródła w policji AP podała, że napastnikiem był 31-latek mieszkajšcy w Argenteuil na paryskich przedmieœciach, znany służbom jako islamski radykał.

Dochodzenie wszczęła paryska prokuratura ds. antyterroryzmu po znalezieniu kałasznikowa, "licznych" magazynków z nabojami i kanistra z benzynš w œrodku samochodu.

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb przekazał prasie, że napastnik zmarł podczas próby ataku. Potwierdził, że w samochodzie znaleziono materiały wybuchowe.

- Po raz kolejny celem stały się siły bezpieczeństwa - powiedział Collomb.

Œwiadkowie twierdzš, że przybyli na miejsce funkcjonariusze musieli rozbić okna samochodu, by wycišgnšć kierowcę.

Prefektura paryskiej policji zaleciła na Twitterze mieszkańcom i turystom unikanie okolic zdarzenia. Policja otoczyła teren kordonem bezpieczeństwa, zamknięto pobliskš stację metra. Na miejsce skierowano znaczne siły policji, w tym ekspertów od ładunków wybuchowych, jednak służby zapewniajš, że sytuacja znajduje się pod kontrolš.

We Francji obowišzuje stan wyjštkowy wprowadzony po dżihadystycznych zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku w Paryżu. Ma on być przedłużony do 1 listopada.

ródło: rp.pl/ PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL