Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Metropolia warszawska. Gmina Lesznowola przeprowadzi referendum

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Gmina Lesznowola przeprowadzi referendum dotyczšcym propozycji włšczenia do metropolii warszawskiej.

- Gmina Lesznowola planuje referendum. Odbędzie się w połowie czerwca - przekazała "Rzeczpospolitej" Agnieszka Anna Adamus w urzędu gminy Lesznowola.

Referendum w tej sprawie odbyło się pod koniec marca w Legionowie. Była to reakcja na przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy zakładajšcy, że Warszawa stałaby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

W referendum w Legionowie 17 tys. 793 mieszkańców, czyli 94,27 proc., wskazało, że nie chce, by ich gmina została częœciš metropolii warszawskiej; przeciwnego zdania było 1 tys. 81 osób - 5,73 proc. Frekwencja wyniosła 46,72 proc.; do tego, by referendum było ważne wymagana była co najmniej 30-procentowa frekwencja.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, obejmujšcš ponad 30 gmin. Jednš z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składajšca się z 18 dzielnic.

W skład metropolii miałyby wejœć ponadto: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wišzowna, Wieliszew, Wołomin, Zšbki, Zielonka.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL