Metropolia warszawska. Gmina Lesznowola przeprowadzi referendum

aktualizacja: 21.04.2017, 13:40
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Gmina Lesznowola przeprowadzi referendum dotyczącym propozycji włączenia do metropolii warszawskiej.

REDAKCJA POLECA
28.03.2017
Ratusz po raz kolejny apeluje o wycofanie projektu ws. metropolii warszawskiej
28.03.2017
Metropolia warszawska jest jeszcze większa
16.03.2017
Samorządowcy: metropolia warszawska dopiero po konsultacjach
21.02.2017
Polska śni o metropoliach
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

- Gmina Lesznowola planuje referendum. Odbędzie się w połowie czerwca - przekazała "Rzeczpospolitej" Agnieszka Anna Adamus w urzędu gminy Lesznowola.

Referendum w tej sprawie odbyło się pod koniec marca w Legionowie. Była to reakcja na przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy zakładający, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

W referendum w Legionowie 17 tys. 793 mieszkańców, czyli 94,27 proc., wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej; przeciwnego zdania było 1 tys. 81 osób - 5,73 proc. Frekwencja wyniosła 46,72 proc.; do tego, by referendum było ważne wymagana była co najmniej 30-procentowa frekwencja.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

W skład metropolii miałyby wejść ponadto: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

POLECAMY

KOMENTARZE