Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

"Wojna o chleb" w Wenezueli

Pixabay
Socjalistyczny rzšd Wenezueli ogłosił, że 90 procent pszenicy w piekarniach musi być przeznaczone na wypiek chleba. W tym tygodniu, prezydent Nicolas Maduro nasłał inspektorów oraz żołnierzy na ponad 700 piekarni w stolicy i zagroził przejmowaniem piekarni, które nie będš stosować się do tych przepisów.

 

Rzšd zagroził także, że piekarze będš płacić kary finansowe, jeœli niedobory podstawowych towarów spowodujš, że obywatele będš musieli stać godzinami w kolejkach, aby kupić niezbędny do życia towar.

Wenezuela jest krajem, który nie produkuje pszenicy, a opiera się na imporcie kontrolowanym przez rzšd.

Podczas kontroli aresztowanych zostało czterech piekarzy - dwóch, którzy przy użyciu zbyt dużej iloœci pszenicy produkowali słodki chleb, rogaliki wypełnione szynkš oraz inne, droższe produkty oraz dwóch, którzy piekli czekoladowe ciasteczka z pszenicy, której termin przydatnoœci do spożycia minšł. Jedna z piekarni, w których pracowali zatrzymani mężczyŸni, została przejęta przez władze Wenezueli na 90 dni.

- Ci, którzy stojš za "wojnš o chleb", zapłacš za to. Nie pozwólcie im mówić, że jest to przeœladowanie polityczne - ostrzegał Maduro na poczštku tygodnia.

W Wenezueli od trzech lat trwa głęboki kryzys. Brakuje podstawowych dóbr, a przed sklepami ustawiajš się długie kolejki. Rzšdzšca Partia Socjalistyczna twierdzi, że sprzyjajšcy opozycji biznes sabotuje krajowš gospodarkę ukrywajšc towary i podnoszšc ich ceny. Reprezentujšca piekarzy grupa Fevipan, poprosiła natomiast o spotkanie z Maduro, twierdzšc, że większoœć zakładów nie jest w stanie utrzymywać się bez sprzedaży droższych produktów. Twierdzš oni, że to rzšd doprowadził do niedoborów pszenicy. 

 

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL