"Wojna o chleb" w Wenezueli

aktualizacja: 17.03.2017, 14:56
Foto: Pixabay

Socjalistyczny rząd Wenezueli ogłosił, że 90 procent pszenicy w piekarniach musi być przeznaczone na wypiek chleba. W tym tygodniu, prezydent Nicolas Maduro nasłał inspektorów oraz żołnierzy na ponad 700 piekarni w stolicy i zagroził przejmowaniem piekarni, które nie będą stosować się do tych przepisów.

REDAKCJA POLECA
21.02.2017
Wenezuelczycy chudną przez kryzys
20.02.2017
Kryzys w Wenezueli: Mieszkańcy tracą na wadze, głodne dzieci nie chodzą do szkoły
13.02.2017
USA: Rekordowa liczba wniosków o azyl w USA składana przez Wenezuelczyków
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

 

Rząd zagroził także, że piekarze będą płacić kary finansowe, jeśli niedobory podstawowych towarów spowodują, że obywatele będą musieli stać godzinami w kolejkach, aby kupić niezbędny do życia towar.

Wenezuela jest krajem, który nie produkuje pszenicy, a opiera się na imporcie kontrolowanym przez rząd.

Podczas kontroli aresztowanych zostało czterech piekarzy - dwóch, którzy przy użyciu zbyt dużej ilości pszenicy produkowali słodki chleb, rogaliki wypełnione szynką oraz inne, droższe produkty oraz dwóch, którzy piekli czekoladowe ciasteczka z pszenicy, której termin przydatności do spożycia minął. Jedna z piekarni, w których pracowali zatrzymani mężczyźni, została przejęta przez władze Wenezueli na 90 dni.

- Ci, którzy stoją za "wojną o chleb", zapłacą za to. Nie pozwólcie im mówić, że jest to prześladowanie polityczne - ostrzegał Maduro na początku tygodnia.

W Wenezueli od trzech lat trwa głęboki kryzys. Brakuje podstawowych dóbr, a przed sklepami ustawiają się długie kolejki. Rządząca Partia Socjalistyczna twierdzi, że sprzyjający opozycji biznes sabotuje krajową gospodarkę ukrywając towary i podnosząc ich ceny. Reprezentująca piekarzy grupa Fevipan, poprosiła natomiast o spotkanie z Maduro, twierdząc, że większość zakładów nie jest w stanie utrzymywać się bez sprzedaży droższych produktów. Twierdzą oni, że to rząd doprowadził do niedoborów pszenicy. 

 

Komentarz dnia
Żródło: The Guardian

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE