Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Wirus Zika jest groźniejszy dla kobiet w cišży niż przypuszczano

AFP
Wirus Zika jest groŸniejszy dla kobiet w cišży niż do tej pory przypuszczano - poinformowała w Genewie szefowa Œwiatowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan. Według WHO wirus może uszkodzić łożysko, a także układ nerwowy dziecka.

Pomimo nowych informacji dotyczšcych wirusa, Chan zaznaczyła, że wcišż nie ustalono, czy istnieje zwišzek między wystšpieniem mikrocefalii u niemowlšt a zakażeniem matki Zikš. 

Według szefowej WHO niepokój budzi fakt, że wirus ten może być częœciej niż przypuszczano przenoszony drogš płciowš. 

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. mikrocefalii prawdopodobnie powišzanych z Zikš. 

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecnoœci tego wirusa u europejskich turystów. Chodzi o dwoje Czechów, którzy podróżowali po Karaibach, a także o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów i Hiszpankę, którzy odwiedzili kraje Ameryki Południowej. Pod koniec lutego we Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika drogš płciowš. 

Eksperci przewidujš, że bioršc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwoœć zagranicznych podróży, w Europie najpewniej takich przypadków będzie przybywać.

Œwiatowa Organizacja Zdrowia traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w zwišzku z epidemiš eboli.

Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL