Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Koreańczycy trzymajš pienišdze w lodówkach

123RF
W Korei Południowej oszczędnoœci nie trzyma się w banku, ani nawet w skarpecie - miejscem ich przechowywania jest lodówka na kimchi.

Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa. Jest to kapusta kiszona w soli doprawiana ostrš czerwonš paprykš. Danie to wydziela doœć intensywny zapach, dlatego do jego przechowywania stosuje się osobne lodówki.

 

Lodówka na kimchi to w Korei Południowej podstawowy sprzęt AGD w każdej rodzinie. Od zwykłej chłodziarki odróżnia jš niższa temperatura, większa wilgotnoœć i mniejsza wentylacja - jednym słowem idealne warunki do kiszenia i przechowywania już gotowego kimchi.

 

W ostatnim czasie jednak coraz więcej Koreańczyków trzyma w takich lodówkach oszczędnoœci. Banki oferujš niezbyt konkurencyjne oprocentowanie, a domowe sejfy sš doœć drogie. Tymczasem przeciętna chłodziarka do kapusty jest w stanie pomieœcić banknoty o wartoœci miliarda wonów w banknotach o nominale 50 tysięcy. To około 900 tys. dolarów. Dodatkowo na korzyœć przechowywanych pieniędzy wpływa to samo, co pomaga podczas kiszenia kapusty. Chłód i wilgotnoœć pomagajš zachować trwałoœć banknotów.

Lodówkowy trend to nie wymysł znudzonych dziennikarzy ekonomicznych, ale oficjalnie zaobserwowane zjawisko, o którym w czwartek informował dyrektor Baku Korei, Jang Min. Od lipca 2015 roku w kraju stopy procentowe utrzymujš się na niezmienionym poziomie 1,5 proc. Bank centralny nie chce odchodzić od dotychczasowej strategii, zalecana jest wstrzemięŸliwoœć wobec niespokojnej sytuacji geopolitycznej. Na niekorzyœć koreańskiej waluty może wpłynšć zmienny kurs japońskiego jena, malejšce ceny ropy oraz niezdecydowanie œwiatowego kapitału, odnoœnie bezpiecznych surowców do ulokowania pieniędzy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL