Smog

Więcej chętnych na nowe piece

Max Pixel
Kiepska jakość powietrza zachęca samorządy do dotowania ekologicznych sposobów ogrzewania mieszkań.
Mieszkańcy licznie zgłaszają się do samorządów po dotacje na wymianę pieców starego typu na nowoczesne i bardziej ekologiczne urządzenia. To m.in. efekt działania uchwał antysmogowych.
Tylko w grudniu zeszłego roku mieszkańcy Krakowa złożyli aż 1295 wniosków o dofinansowanie takich systemów ogrzewania. – To nie jest jeszcze ostateczna liczba, bo wnioski (m.in. te przesłane pocztą) będą jeszcze spływać w tym tygodniu – zastrzegają krakowscy urzędnicy. Krakowianie spieszyli się z załatwianiem formalności, ponieważ od 1 stycznia bieżącego roku maksymalne dofinansowanie do takiej wymiany wynosi 60 proc., a nie jak dotąd do 80 proc. Urzędnicy tłumaczą, że regresywny charakter przyznawania dotacji ma motywować mieszkańców do szybszej zmiany systemu ogrzewania na proekologiczny bez niepotrzebnego czekania z tym do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu używania paliw stałych. Na terenie Krakowa nastąpi to 1 września 2019 roku.
Do tej pory łącznie do wydziału kształtowania środowiska krakowskiego magistratu wpłynęło 3029 wniosków o udzielenie dotacji. Prognozowana maksymalna liczba wniosków (wydział zakładał, że krakowianie złożą ich w 2017 roku ok. 1800–2400) została przekroczona o ponad 600. O dofinansowanie na wymianę pieca starają się również mieszkańcy Warszawy. Przez ponad rok, od grudnia 2016 r. do marca 2017 r., złożono 399 takich wniosków. Ostatecznie przyznano 297 dotacji na łączną kwotę blisko 2,2 mln zł. – Warto jednak pamiętać, że decyzja o wymianie pieca nie powstaje spontanicznie, wymaga dłuższego zastanowienia – zastrzega Tomasz Demiańczuk z biura prasowego warszawskiego urzędu miasta. – Cały czas prowadzimy kampanię na rzecz czystego powietrza w Warszawie, m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej, w mediach, rozdajemy też ulotki w miejscach, gdzie znajdują się domki jednorodzinne. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Warszawy coraz chętniej będą się decydować na ekologiczne źródła ogrzewania. Obecnie w stolicy trwa druga tura składania wniosków o wymianę pieców. Jak wynika z danych stołecznego ratusza, cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Tylko w trzech miesiącach zeszłego roku do magistratu wpłynęło 556 takich wniosków. Wymianę pieców dofinansowują także mniejsze samorządy. Przykładowo w gminie Maków Podhalański zakończyła się wymiana kotłów obejmująca zmianę 23 nieefektywnych kotłów lub pieców węglowych na nowoczesne opalane gazem, pelletem i ekogroszkiem. Burmistrz Makowa Podhalańskiego zdecydował o dofinansowaniu programu wymiany pieców w 2017 r. w wysokości 4 tys. złotych za każde wymienione stare źródło centralnego ogrzewania. Jak przekonują samorządy, takie działania znacznie przyczyniają się do poprawy jakości środowiska. – W Krakowie w ostatnich latach udało się zmniejszyć liczbę starych, nieekologicznych pieców z 24 tys. do liczby poniżej 10 tys. Zlikwidowano zatem znaczną liczbę kopciuchów – chwali się krakowski magistrat. – Te dane wskazują, że krakowianie są najbardziej wyedukowanymi pod względem ekologicznym mieszkańcami w Polsce – podkreślają urzędnicy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL