Żołnierze nie będą już nosić sowieckiej broni

aktualizacja: 25.03.2016, 05:00
Żołnierze nie będą już nosić sowieckiej broni
Żołnierze nie będą już nosić sowieckiej broni
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Po raz pierwszy oddziały reprezentacyjne dostaną polskie karabinki. Debiut być może już 3 maja.

REDAKCJA POLECA

Armia zamówiła w radomskiej Fabryce Broni 150 sztuk nowoczesnych karabinów reprezentacyjnych MSBS kalibru 5.56 mm dla jednostek Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Wszystkie mają tam trafić do końca czerwca. Jednak jak mówi nam rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, jest szansa, że pierwsze egzemplarze zobaczymy w rękach wojskowych w czasie trzeciomajowych uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Łączny koszt zakupu karabinków to 1,6 mln zł.

60-letni złom

MSBS skonstruowali inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Fabryki Broni. Jak podkreśla prezes radomskich zakładów Edward Migal, pierwszy raz w historii Wojska Polskiego kompania reprezentacyjna będzie miała polski karabinek. – Do tej pory używała broni niemieckiej lub radzieckiej – mówi.

MSBS zastąpią sowieckie karabinki Simonowa. Decyzja o ich wymianie zapadła już trzy lata temu. Powód? Są bardzo stare (mają 60 lat) i zniszczone. Podczas musztry pękały w nich kolby, łamały się bagnety, odpadały zabezpieczenia podtrzymujące magazynek, kruszył się lakier.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE