Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

"Nieme przyzwolenie na agresję wobec lekarzy"

123RF
Prof. Karol Kamiński, kardiolog, adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

"Rzeczpospolita": Roœnie agresja pacjentów wobec lekarzy. Czyżby tracili oni autorytet, jaki od zawsze mieli w społeczeństwie?

Prof. Karol Kamiński: Wystarczy spojrzeć na media i na to, jak przedstawiajš lekarzy. Nie jest już ważne, że ktoœ kogoœ wyleczył. Newsem jest to, że ktoœ kogoœ pobił, ugryzł, był agresywny. Tego typu informacje same się nakręcajš, sš bardzo łatwo podawane dalej. A to wcale nie pomaga wizerunkowi lekarza. Tym bardziej że w Polsce istnieje też nieme przyzwolenie na agresywne zachowania. W Wielkiej Brytanii w każdej poradni czy przychodni jest wielki napis, że nie będzie tolerowana żadna agresja wobec personelu medycznego. Taki pacjent po prostu nie jest obsługiwany, jest wypraszany z izby przyjęć czy gabinetu. U nas nie jest to możliwe.

Skšd się biorš takie konflikty na linii lekarz–pacjent?

Z reguły nie lubimy, jeœli ktoœ nam mówi, jak mamy żyć. My przecież wiemy lepiej i nikt nie ma prawa nas pouczać – w tej sytuacji lekarz. Kolejny element to poczucie zagrożenia, w którym żyje pacjent. To przecież osoba, która potrzebuje pomocy, która czuje, że nie nad wszystkim ma kontrolę. Stšd bierze się poczucie przyparcia do muru i właœciwie wszystko, co pójdzie nie po myœli pacjenta, może zrodzić agresję. Poza tym jako społeczeństwo nie jesteœmy w stanie czasami zaakceptować, że nie każdego da się wyleczyć. A coraz częœciej chcemy być leczeni jak w filmach. Kiedyœ zrobiono badania, z których wynikało, że skutecznoœć reanimacji w filmach wynosi ponad 70 proc. W rzeczywistoœci to ok. 15 proc.

Ale agresja pacjenta może także wynikać ze stanu chorobowego.

Często takie zachowania sš wynikiem niedokrwienia mózgu. Wówczas może dojœć do sytuacji, w której pojawia się agresja. Ale tacy pacjenci bardzo często nie sš œwiadomi swojego zachowania albo nie sš w stanie go kontrolować. I dlatego powinniœmy odróżnić takie osoby od pacjentów, którzy wyładowujš swojš frustrację poprzez agresję. Ich zachowanie powinno być piętnowane.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL