Jak ominąć kolejki do lekarza w Polsce? Wyjechać do Czech lub Niemiec

Na długich kolejkach do polskich klinik korzystają nasi sąsiedzi.

Aktualizacja: 05.08.2016 08:32 Publikacja: 04.08.2016 19:25

Za operację zaćmy NFZ płaci ok. 2 tys. zł

Za operację zaćmy NFZ płaci ok. 2 tys. zł

Foto: 123RF

Przybywa firm organizujących wyjazdy do zagranicznych klinik, by tam przeprowadzić zabiegi, na które w Polsce czeka się latami. Dzięki przepisom unijnym za takie leczenie płaci NFZ.

Wyjazdy medyczne do Czech stanowią 93 proc. wszystkich wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą. Wśród wszystkich wyjazdów prym wiodą te na operację zaćmy.

Chętnych na zagraniczne operacje nie byłoby może tak wielu, gdyby nie fakt, że w Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają firmy organizujące wyjazdy na taki zabieg. Jedną z nich reklamuje Wirginia Szmyt, znana szerzej jako DJ Vika, najstarsza didżejka w Polsce.

– Sama nie potrzebowałam takiej operacji, ale uważam, że to dobra oferta – tłumaczy. – Firma za niespełna tysiąc złotych zabiera pacjenta z Polski do Czech, gdzie jedzie busem pod opieką pielęgniarki, tam przechodzi zabieg, a potem przywożą go do Polski. O nic nie musi się martwić. Wszelkie formalności załatwia ta firma, a płacić można na raty – mówi.

Pacjenci mogą wyjechać też z firmą Medipe Clinic. – Dzięki temu rozwiązaniu chorzy mają możliwość wykonania zabiegu w renomowanych czeskich klinikach, w ciągu kilku dni po otrzymaniu skierowania od okulisty – mówi Magdalena Czajkowska, dyrektor zarządzająca firmą. To ona najpierw pokrywa koszty zabiegu, a później ubiega się o zwrot z NFZ.

Medipe Clinic organizuje kilkaset wyjazdów miesięcznie. Najczęściej są to pacjenci z południowej części kraju – Śląska, Dolnego Śląska, Małopolski czy z województwa opolskiego. Coraz więcej pacjentów zgłasza się też z Warszawy i okolic.

Skąd takie zainteresowanie czeskich klinik polskimi pacjentami? – Ta procedura jest w Polsce wyceniana stosunkowo wysoko, więc np. czeskim klinikom opłaca się operować Polaków – tłumaczy Jerzy Gryglewicz, ekspert w zakresie ochrony zdrowia. – A zgodnie z przepisami NFZ za zabieg płaci tyle samo zagranicznym klinikom co polskim – dodaje.

W przypadku operacji zaćmy niepowikłanej wykonanej w trybie jednodniowym przysługuje zwrot w wysokości 2111,15 zł. Za zabieg zaćmy powikłanej ok. 200 zł więcej.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Teryfikacji stawki za operację zaćmy są przeszacowane o 12 proc. w przypadku zaćmy powikłanej i 19 proc. – niepowikłanej. Proponowano, by doszło do obniżenia wyceny tej procedury.

Propozycja spotkała się ze sprzeciwem środowiska okulistycznego. Szefowa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Iwona Grabska-Liberek w piśmie skierowanym w lipcu do ministra zdrowia argumentowała, że obniżka wyceny świadczeń okulistycznych doprowadzi do wzmocnienia sektora prywatnego kosztem publicznej służby zdrowia i zmniejszenia rentowności oddziałów okulistycznych. To skutkować będzie dalszym wydłużeniem kolejek do specjalistów.

– Zmniejszenie finansowania okulistyki doprowadziłaby do tego, że najlepsi specjaliści przeszliby do sektora prywatnego. A w sytuacji, gdy szpitale i tak borykają się z brakiem kadr, doprowadziłoby do tego, że państwowe kliniki przyjmowałyby mniej pacjentów – tłumaczy Gryglewicz.

Te argumenty przekonały ministra zdrowia. W piśmie przesłanym do „Rzeczpospolitej" resort zapewnia, że zdecydował się na pozostawienie wyceny zabiegów usunięcia zaćmy na dotychczasowym poziomie. Wydaje się jednak, że to za mało, by rozwiązać sprawę rosnących kolejek oczekujących na operację.

Przybywa firm organizujących wyjazdy do zagranicznych klinik, by tam przeprowadzić zabiegi, na które w Polsce czeka się latami. Dzięki przepisom unijnym za takie leczenie płaci NFZ.

Wyjazdy medyczne do Czech stanowią 93 proc. wszystkich wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą. Wśród wszystkich wyjazdów prym wiodą te na operację zaćmy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie
Ochrona zdrowia
Izabela Leszczyna: WOŚP nie ma nic wspólnego z wydolnością systemu ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Sondaż. Polacy chcą skrócenia kolejek do lekarzy i lepszej opieki okołoporodowej