Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Kosiniak-Kamysz do Radziwiłła: Do roboty

rp.pl
- Czas wzišć się panie ministrze do roboty, a nie cišgle wzywać lekarzy do honorowego zachowania dyrektorów (szpitali) - apelował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła przewodniczšcy PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Nie ma pan pomysłu na służbę zdrowia? To proszę skorzystać z naszych propozycji - dodał lider PSL.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że budżet na rok 2018 nie został jeszcze przyjęty, więc "można go jeszcze zmienić" i dofinansować służbę zdrowia. Dodał, że PSL złoży poprawki do budżetu w tym zakresie w czasie drugiego czytania w Sejmie.

- Przecież jest taki gigantyczny wzrost z VAT-u jak chwali się rzšd - zauważył przewodniczšcy PSL. Dodał, że pienišdze te można przesunšć właœnie do służby zdrowia, by zagwarantować "dostępnoœć pielęgniarek i lekarzy".

- Dzisiaj po raz kolejny bijemy na alarm w sprawie dostępnoœci do służby zdrowia dla polskich pacjentów. Nie wystarczy nie szkodzić - dodał Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL wyraził też nadzieję, że minister Radziwiłł "wreszcie poważnie podejdzie do propozycji" ludowców.

Od 1 stycznia kilka tysięcy lekarzy wypowiedziało tzw. klauzule opt-out, co oznacza, że nie mogš pracować dłużej niż 48 godzin w tygodniu. Spowodowało to problem z obsadzeniem dyżurów w wielu placówkach służby zdrowia. Minister Radziwiłł proponuje, by dyrektorzy szpitali wprowadzali system pracy zmianowej (po 12 godzin) lub równoważnej w celu rozwišzania problemu.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL