#RZECZoPrawie #Ast: Niebawem skończy się spór o TK

Czy po Trybunale Konstytucyjnym PiS idzie na większą wojnę z sędziami? Co dalej z Trybunałem i jakie zmiany szykują się dla sędziów? W poniedziałkowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasz Pietryga gościł Marka Asta posła PiS, przewodniczącego komisji ustawodawczej.

Aktualizacja: 02.05.2016 19:33 Publikacja: 02.05.2016 18:44

Marek Ast

Marek Ast

Foto: rp.pl

Kiedy skończy się spór o Trybunał Konstytucyjny?

Myślę, że niebawem. Złożyliśmy w sejmie projekt ustawy o TK, inne kluby również. Będziemy je procedować. W założeniu zmierzają do zażegnania kryzysu, który mamy obecnie. Myślę, ze dojdziemy do porozumienia z opozycją i nasze regulacje zadowolą wszystkich.

Jest nadzieja, że opozycja przystąpi do prac?

Zapraszamy wszystkich. Jest to w interesie państwa i obywateli, którzy czekają na zakończenie sporu wokół Trybunału. Dziś sytuacja jest absurdalna. Trudno jest uznać wyniki prac TK za orzeczenia. Spór na tym etapie bez rozwiązań legislacyjnych jest nie do zażegnania. Trzeba uchwalić kolejną nowelizację. Najlepiej gdyby to było przy akceptacji wszystkich stron konfliktu politycznego.

Nie ma ryzyka, że taka kolejna nowelizacja będzie uchylona przez Trybunał?

Będziemy robili wszystko, aby TK nie miał zastrzeżeń. Trudno będzie zarzucić naszemu projektowi brak konstytucyjności.

Czy projekt był konsultowany z przedstawicielami Trybunału?

Czas na konsultacje jeszcze przyjdzie. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy to sędziowie Trybunału de facto brali udział w pracach nad przepisami, które w efekcie stały się niekonstytucyjne.

Czy ostatnie uchwały SN i NSA wnoszą coś do sporu?

Komplikują ten spór. Można mówić o eskalacji sporu, o źle pojętej solidarności zawodowej środowiska sędziowskiego. Lepiej gdyby SN dał sejmowi czas, aby wypracował konkretne rozwiązania. SN staną ł po jednej stronie sporu politycznego. Na pewno ucierpiał na tym wizerunek Sądu Najwyższego. To stanowisko nie było potrzebne. Sędziowie są niezawiśli. Mają prawo oceniać w sposób zupełnie niezależny.

Czy to już jest wojna władzy ustawodawczej i wykonawczej?

To za mocne słowo. Staram się przestrzegać również posłów opozycji przed używaniem takiego języka wojny. To do niczego nie prowadzi. Jeśli używa się tego typu sformułowań, to później pozostaje nam tylko ulica. To nie jest tego rodzaju sytuacja, która uprawniałaby do tego rodzaju sformułowań.

Czy słowa rzecznik PiS, Pani Mazurek były fortunne? Po co tak brutalizować język w tym sporze?

Mamy tu sytuację, w której z jednej strony opozycja zupełnie bezzasadnie zarzuca zamach na demokrację partii rządzącej. Potem takie słowa wywołują reakcję z drugiej strony. Nie było intencją pani rzecznik urażanie kogokolwiek. Pewnie jest to wynik ostrego języka po drugiej stronie.

Czy PiS wyklucza zmianę konstytucji, w razie niepowodzenia ostatniego projektu nowelizacji

Dla zmiany konstytucji trzeba konstytucyjnej większości, czego PiS sam nie dokona. Bez szerokiego konsensusu zmiana Konstytucji nie jest możliwa.

Zakończyły się prace nad nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Na czym „stoimy” w tej chwili?

Nowelizacja była podyktowana potrzebą zmian wynikającą z poszukiwania ofiar reżimu komunistycznego. Dotychczasowe przepisy były niewystarczające jeśli chodziło o badanie materiału genetycznego.

Drugi zakres zmian był związany z likwidacją Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Te kompetencje zostały po części przejęte przez IPN i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trzeci zakres zmian dotyczy likwidacji zbioru zastrzeżonego. Wszystkie te zmiany były wywołane potrzeba chwili. Być może najwięcej kontrowersji budziła likwidacja Rady. Wszystkie zadania ROPWiM będą kontynuowane. Pracownicy Rady zostaną przejęci przez IPN i resort.

Nowelizacja dotyczy również likwidacji ciała doradczego Rady IPN, ale powołujemy kolegium IPN. Co ważne nie tylko pracownicy naukowi będą mogli brać udział w pracach IPN. Jest wiele osób zasłużonych, działaczy opozycyjnych, którzy przez represje nie mogli zdobyć tytułów naukowych, a ich praca będzie na pewno wzbogaceniem.

Ostatnio głośno jest o zjawisku dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Sprawa ta nie została legislacyjnie rozwiązana. Czy PiS rozważa możliwość powrotu do ustawy reprywatyzacyjnej?

Mam nadzieję, że uda się wypracować taki projekt i, że osoby poszkodowane przez poprzedni reżim będą słusznie wynagrodzone. Trzeba o tym rozmawiać.

Marek Ast - poseł PiS w rozmowie z Tomaszem Pietrygą

 

Kiedy skończy się spór o Trybunał Konstytucyjny?

Myślę, że niebawem. Złożyliśmy w sejmie projekt ustawy o TK, inne kluby również. Będziemy je procedować. W założeniu zmierzają do zażegnania kryzysu, który mamy obecnie. Myślę, ze dojdziemy do porozumienia z opozycją i nasze regulacje zadowolą wszystkich.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?