Sondaż: Zmiany w sądach bez poparcia

Sondaż „Rzeczpospolitej". Polacy nie wierzą, że reformy PiS poprawią jakość sądownictwa

Aktualizacja: 12.07.2018 12:14 Publikacja: 11.07.2018 20:09

Sondaż: Zmiany w sądach bez poparcia

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej" (7–8 lipca) wynika, że zmiany w sądownictwie forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość popiera mniej badanych, niż liczy sobie grupa tych, którzy na rządzących chcieliby głosować w wyborach.

Czytaj także: Zmiany w sądach nie pomogą PiS

Na PiS wskazało 37,4 procent respondentów. Jednak w odpowiedzi na pytanie o ocenę obecnego Trybunału Konstytucyjnego (już po zmianach wprowadzonych przez Sejm w tej kadencji) aż 53 proc. oceniło źle prace tej instytucji, a tylko 30 proc. dobrze.

W badaniu skonfrontowano także diagnozę stanu sądownictwa z nadziejami na poprawę sytuacji po wprowadzonych przez PiS zmianach.

Respondenci zostali zapytani o zaufanie do sądów w Polsce, a w kolejnym pytaniu o to, czy zmiany wprowadzone przez rządzących poprawią sytuację w tym zakresie. Grupa ponad 24 proc. badanych nie ufa sądom wcale lub w znikomym stopniu, ponad 32 – ufa w stopniu średnim, a tylko 34 proc. ma zaufanie do tych instytucji. Jednak argumenty PiS o tym, że obecne reformy mają „naprawić sądownictwo", trafiają do niewielkiej liczby badanych. Aż ponad 44 proc. uważa, że zmiany będą mieć negatywny wpływ na poziom zaufania, a tylko 26 proc. twierdzi, że pozytywny.

Podobnie jest z pytaniem o niezależność sądów. Badani oceniają ją obecnie dość surowo – tylko 35 proc. uważa, że jest ona faktem, ale aż 47 proc. jest przekonanych, że w wyniku reform PiS niezależność zmniejszy się jeszcze bardziej.

Czy reformatorzy mają pomysł na to, jak wizerunek sądów poprawić? – Trudno się spodziewać, że jak przez lata szło źle, to wejście nowych sędziów do KRS od razu zmieni sytuację. To jest praca na lata – mówi Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Krytyczna jest również ocena wszystkich zmian przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w sądownictwie. Ponad połowa (54 proc.) badanych ocenia je bardzo źle lub źle, a 38 proc. – dobrze lub raczej dobrze.

– Ludzie są rozsądni i nie kupują tekstów o tym, że to, co robi PiS, służy poprawie sytuacji, wiedzą, że to odpowiedź na polityczne potrzeby – komentuje prof. Monika Płatek uczestnicząca w protestach przeciw zmianom.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii