Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Przewrócili rowerzystkę i uciekli. Uznali, że nie żyje

Jedna z aresztowanych kobiet
materiały policji
Na trzy miesišce sšd w Zielonej Górze aresztował trzy osoby pod zarzutem narażenia 81-letniej kobiety na utratę zdrowia bšdŸ życia.

Grupa przewróciła starszš paniš, która jechała rowerem, a ona uderzyła głowš o krawężnik. Sprawcy uciekli, zostawiajšc ofiarę bez pomocy.

Do tej bulwersujšcej historii doszło w Boże Ciało w Zielonej Górze na ulicy Bohaterów Wrzeœnia. Grupka pieszych przechodziła przez przejœcie na czerwonym œwietle. Przy jego końcu wjechała na nie rowerzystka. Kiedy piesi zrównali się z niš, zepchnęli kobietę z jednoœladu, która upadajšc na ziemię uderzyła głowš o krawężnik.

Sprawcy uciekli, a rannej pomogli kierowcy. Starsza kobieta trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Jej syn złożył zawiadomienie o tej napaœci na komendzie tydzień póŸniej.

- Zgłaszajšcy nie potrafił podać żadnych okolicznoœci zdarzenia, a także œwiadków. Policjanci natychmiast podjęli działania, aby ustalić przebieg i  okolicznoœci i ewentualnych œwiadków incydentu. Zabezpieczyliœmy zapisy z kamer monitorujšcych, które mogły swoim zasięgiem obejmować wskazany rejon – opowiada nadkom. Małgorzata Stanisławska, z zielonogórskiej policji.

Okazało się, że całe zdarzenie nagrały kamery z pobliskiego baru. Choć zapis monitoringu był słabej jakoœci, to widać na nim było, że w zdarzeniu brały udział trzy osoby. Niestety nagrania z innych kamer zostały już skasowane.

- Mieliœmy naprawdę znikome informacje i niewiele wskazówek, które mogłyby ich doprowadzić do sprawców – przyznaje policjantka.

Podkreœla, że dzięki dobrej działaniom operacyjnym i rozpoznaniu funkcjonariuszom udało się ustalić i zatrzymać najpierw dwie osoby: kobietę i mężczyznę, a dzień póŸniej kolejnš kobietę, które brały udział w zdarzeniu.

- Policjanci wytypowali te osoby na podstawie sylwetki i tego jak się poruszały. To tak naprawdę były to jedyne wskazówki, jakimi dysponowaliœmy – mówi nadkom. Małgorzata Stanisławska.

Zatrzymana trójka została przesłuchana przez prokuratora. Postawił on zarzuty narażenia starszej kobiety na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia oraz nieudzielenia pomocy.

- Sprawcy swoje zachowanie tłumaczyli tym, że byli pijani. Podczas składania wyjaœnień powiedzieli, że uznali, iż rowerzystka nie żyje, dlatego odeszli – mówi Zbigniew Fšfera z zielonogórskiej prokuratury. Dwoje podejrzanych przyznało się do winy, trzecia osoba – nie.

Prokuratura wnioskowała do sšdu o areszt dla podejrzanych, a sšd się do niego przychylił. Teraz całej trójce grozi do pięciu lat więzienia.

Po wypadku stan zdrowi rowerzystki znacznie się pogorszył. Wczeœniej była osobš samodzielnš, a teraz wymaga stałej opieki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL