Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Szef KRS: Chodzi o zachowanie zasady trójpodziału władzy władzy

Przewodniczšcy Krajowej Rady Sšdownictwa Dariusz Zawistowski
PAP/ Jacek Turczyk
- Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, że KRS, która wskazuje prezydentowi kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie nie będzie organem niezależnym, (...) to wtedy jedna z podstawowych gwarancji niezależnoœci sšdownictwa nie będzie funkcjonowała - powiedział w Polsat News Dariusz Zawistowski, przewodniczšcy Krajowej Rady Sšdownictwa.

- KRS nie jest organem wymiaru sprawiedliwoœci. Jest organem konstytucyjnym, który ma okreœlone zadania i chodzi o to, że sam proces powoływania sędziów do Krajowej Rady Sšdownictwa poœrednio może wpływać na niezależnoœć tego organu - mówił w telewizji Zawistowski, komentujšc planowane przez resort sprawiedliwoœci zmiany w KRS.

Ostro planowane zmiany w KRS skomentował prof. Andrzej Rzepliński

W jaki sposób niezależnoœć KRS będzie naruszona? - Sędziowie będš wybierani będš wybierani przez parlament, będš wybierani przez władzę ustawodawczš. A chodzi o szanowanie zasady trójpodziału władz. Jeżeli którejœ z władz przyznamy więcej uprawnień, to trudno zakładać, że będzie szanowana równowaga - wyjaœnił przewodniczšcy KRS.

Zbigniew Ziobro: Krajowa Rada Sšdownictwa po prostu się nie sprawdziła, skompromitowała

- Mam nadzieję, że ci, którzy będš wybrani, nie będš dyspozycyjni - zaznaczył Zawistowski, który spodziewa się, że projekt firmowany przez Zbigniewa Ziobrę zostanie przyjęty. - Ja wierzę w niezawisłoœć sędziów, którzy będš wybrani do Rady, natomiast istnieje niebezpieczeństwo o charakterze ustrojowym, którego nie można pominšć - powiedział.

ródło: Polsat News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL