Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Sądownictwo

Szef KRS: Chodzi o zachowanie zasady trójpodziału władzy władzy

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski
PAP/ Jacek Turczyk
- Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, że KRS, która wskazuje prezydentowi kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie nie będzie organem niezależnym, (...) to wtedy jedna z podstawowych gwarancji niezależności sądownictwa nie będzie funkcjonowała - powiedział w Polsat News Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

- KRS nie jest organem wymiaru sprawiedliwości. Jest organem konstytucyjnym, który ma określone zadania i chodzi o to, że sam proces powoływania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa pośrednio może wpływać na niezależność tego organu - mówił w telewizji Zawistowski, komentując planowane przez resort sprawiedliwości zmiany w KRS.

Ostro planowane zmiany w KRS skomentował prof. Andrzej Rzepliński

W jaki sposób niezależność KRS będzie naruszona? - Sędziowie będą wybierani będą wybierani przez parlament, będą wybierani przez władzę ustawodawczą. A chodzi o szanowanie zasady trójpodziału władz. Jeżeli którejś z władz przyznamy więcej uprawnień, to trudno zakładać, że będzie szanowana równowaga - wyjaśnił przewodniczący KRS.

Zbigniew Ziobro: Krajowa Rada Sądownictwa po prostu się nie sprawdziła, skompromitowała

- Mam nadzieję, że ci, którzy będą wybrani, nie będą dyspozycyjni - zaznaczył Zawistowski, który spodziewa się, że projekt firmowany przez Zbigniewa Ziobrę zostanie przyjęty. - Ja wierzę w niezawisłość sędziów, którzy będą wybrani do Rady, natomiast istnieje niebezpieczeństwo o charakterze ustrojowym, którego nie można pominąć - powiedział.

Źródło: Polsat News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL