Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Andrzej Zoll: To nie jest Trybunał, o którym mowa w konstytucji

Fotorzepa/ Piotr Guzik
- Nie jest to już ten Trybunał Konstytucyjny o którym jest mowa w konstytucji. Pani Przyłebska z punktu widzenia konstytucji nie jest jego prezesem - powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zoll w TVN24.

- Skandaliczne było wykluczenie trzech sędziów z orzekania w Trybunale Konstytucyjnym na wniosek Prokuratora Generalnego. Czytałem uzasadnienie. To coœ nieprawdopodobnego, minister praktycznie wyłšczył trzech sędziów do końca ich kadencji. Wystšpił z wnioskiem nie majšcym żadnego oparcia w faktach - powiedział Andrzej Zoll w programie "Kropka nad i".

- Dopuszczenie do ich wykluczenia bardzo obcišżš sędzię Przyłębskš. To naruszenie w sposób bardzo rażšcy zasad konstytucyjnych i działania Trybunału - dodał profesor. - To nie jest orzeczenie. To jest jakieœ stanowisko zajęte przez grupę osób - powiedział, odnoszšc się do niedawnego wyroku ws. ustawy o zgromadzeniach, wydanego przez TK.

Andrzej Zoll obawia się też skutków reformy Krajowej Rady Sšdownictwa, którš planuje Ministerstwo Sprawiedliwoœci. - Bardzo się tego obawiam. Wybieranie sędziów do Krajowej Rady przez Sejm jest przede wszystkim niezgodne z konstytucjš - ocenił.

Jego zdaniem motorem planowanych zmian jest ambicja Jarosława Kaczyńskiego, który "chce mieć pełnię władzy". - W kolejce stoi samorzšd terytorialny, również i prasa, wolnoœć słowa. To wszystko ma być w rękach jednolitej władzy państwowej. Wracamy do tego, co było na gruncie konstytucji z 1952 roku, czyli nie ma podziału władzy, jest jednolita władza państwowa - zauważył były prezes TK.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL