Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Etat sędziego zarezerwowany - komentarz Agaty Łukaszewicz

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Na zawód sędziego jako koronę zawodów prawniczych trzeba będzie poczekać. Teraz zielone œwiatło dostajš aplikanci Krajowej Szkoły Sšdownictwa i Prokuratury.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 czerwca œrodowisko sędziowskie czekajš duże zmiany. Na nowych zasadach funkcjonować też będzie Krajowa Szkoła Sšdownictwa i Prokuratury. Absolwenci aplikacji specjalistycznych przez niš prowadzonych bez konkursu dostanš etat asesora, a potem i sędziego. Zniknie też aplikacja ogólna. Szkoła będzie prowadziła nabór od razu na aplikacje specjalistyczne. Wszystko to ma służyć sšdownictwu i obywatelom.

Absolwenci, którzy przez lata nauki pobierajš stypendia (ok. 3,5 tys. zł miesięcznie), nie muszš martwić się o zawodowš przyszłoœć. Etaty, które zostanš po ich obsadzeniu, trafiš do konkursów, w których startować będš inni prawnicy: asystenci, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, notariusze itd. Wyglšda więc na to, że to już koniec marzeń i dšżeń do utworzenia z zawodu sędziego korony zawodów prawniczych.

Przystępujšc do pisania noweli o szkole, resort sprawiedliwoœci miał trudne zadanie. Z jednej strony musiał zagospodarować aplikantów, z drugiej utrzymać wysoki poziom kandydatów do zawodu. Czy się uda? Jedno jest pewne: na dodatkowe etaty nie ma co liczyć. MS musi więc gospodarować tym, co ma.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL