Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Młodzi adwokaci mogš sędziom pozazdrościć - komentarz Tomasza Pietrygi

123RF
Nie uważam, aby sędziowie zarabiali wyjštkowo dużo, jednak wypowiedŸ pierwszej prezes Sšdu Najwyższego traktuję jako wyjštkowo niefortunnš.

Można się zżymać na sędziowskie zarobki, że wysokie, że przekraczajš œredniš krajowš aż trzykrotnie i więcej, że „sędziowska emerytura" bardzo odbiega od tej, którš dostaje zwykły obywatel. W takich porównaniach łatwo obudzić społeczne oburzenie, udowadniać wczeœniej postawione tezy kolejnym przykładem, że to samo zło. Takie stawianie sprawy jednak, populistyczne i banalnie łatwe, jest nie do końca uczciwe.

Sędziów się lubi lub nie, trudno jednak zbić tezę, że to szczególny zawód. Dojœcie do niego wymaga wielu lat edukacji, odpowiednich cech osobowoœciowych. Można zatem œmiało powiedzieć, że sš to ludzie wysoko wykwalifikowani, a takim płaci się więcej niż przeciętnemu Kowalskiemu. Zwłaszcza że doœć często decydujš o najważniejszych życiowych sprawach – rodzinnych, majštkowych etc.

Nie chciałbym, aby takie sprawy rozstrzygał zadłużony frustrat, bo być może jego frustracja odbiłaby się na wydawanych orzeczeniach. Zarobki na odpowiednim poziomie dajš zatem poczucie stabilnoœci i bezpieczeństwa, które w tej profesji jest niezwykle potrzebne.

A co do głoœnego wywiadu prof. Małgorzaty Gersdorf: wnioskuję, że przydałby się jej doradca medialny z prawdziwego zdarzenia, jeżeli chce być głosem sšdownictwa w sporze z władzš politycznš. Wszystko można dosadnie powiedzieć, dobierajšc odpowiednie słowa, tymczasem to już druga wypowiedŸ pierwszej prezes SN (po odmowie udostępnienia służbowych kart płatniczych), która nie tylko wskazuje, że jest oderwana od rzeczywistoœci, prozy życia, a ono toczy się także poza Warszawš, ale także że podobny stan ducha prezentuje cała sędziowska populacja.

****

Opinia pani prezes, że sędziowie zarabiajš mniej niż prawnicy na rynku, chyba nie do końca jest zgodna z rzeczywistoœciš. Napływ młodych prawników do zawodu adwokata i radcy dawno już sprawił, że ich usługi przestały być finansowym eldorado, a wielu młodych zmaga się wprost z bezrobociem i tylko może pomarzyć o stabilnej, dobrze płatnej pracy sędziego czy prokuratora.

Zapraszam do lektury najnowszej „Rzeczy o Prawie" i „Rzeczy o Prawie Ekstra".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL