Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Rzšd w internecie o historii Polski

Nie zostawimy tej ustawy i jej konsekwencji, które z niej będš wypływać – mówił Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy nie kończy tematu kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. Własne pomysły przedstawiła opozycja.

Spotkanie z ambasadorem USA Paulem Jonesem oraz zapowiedŸ własnego projektu zmian w podpisanej we wtorek przez prezydenta ustawy o IPN – to pomysły i działania Grzegorza Schetyny wobec międzynarodowego kryzysu wokół nowelizacji ustawy o IPN. Równolegle trwajš intensywne prace dyplomatyczne rzšdu m.in. dotyczšce powołania polsko-izraelskiej grupy roboczej. Jednak po oœwiadczeniu Departamentu Stanu USA, w którym Rex Tillerson deklaruje „rozczarowanie" decyzjš prezydenta Dudy o podpisaniu ustawy o IPN, nie ma wštpliwoœci, że kryzys dyplomatyczny nie skończy się szybko, chociaż wielu naszych rozmówców z obozu władzy liczy, że będzie mniej intensywny.

Lider Grzegorz Schetyna po spotkaniu z ambasadorem Jonesem w Sejmie mówił o zdumieniu, który ustawa o IPN budzi wœród sojuszników Polski.

– Nie zostawimy tej ustawy i jej konsekwencji, które z niej będš wypływać – mówił Schetyna i zapowiedział, że w czwartek odbędzie się spotkanie europosłów PO w sprawie konsultacji wspólnych kroków o polityce historycznej.

Politycy Platformy mówiš, że to poczštek swego rodzaju politycznej ofensywy ich partii, która ma zatrzeć wrażenie biernoœci po głosowaniu w sprawie ustawy, w którym niemal wszyscy politycy PO wstrzymali się od głosu.

Tymczasem nasi rozmówcy z obozu rzšdzšcego przyznajš nieoficjalnie, że trwajš bardzo intensywne wysiłki, by wyjaœnić stronie amerykańskiej kontekst ustawy o IPN, której przyjęcie zbiegło się z wizytš sekretarza stanu USA Rexa Tillersona. Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że dla Stanów Zjednoczonych istotna będzie decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy. Wniosek do Trybunału ma być złożony w cišgu najbliższych dni.

Trwajš też rozmowy Pałacu Prezydenckiego ze stronš izraelskš. Nasi rozmówcy podkreœlajš, że bardzo ważna dla relacji dwustronnych jest teraz planowana na połowę kwietnia wizyta prezydenta Izraela w Polsce. Re'uwen Riwlin ma m.in. wzišć udział w Marszu Żywych, planowane sš też rozmowy bilateralne. Jak wynika z naszych informacji, ze strony izraelskiej nie ma w tej chwili żadnych sygnałów, by w programie wizyty coœ zmienić. – Rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Izraela z pewnoœciš będzie koncentrowała się wokół polskich przepisów – mówi nam jeden ze współpracowników Andrzeja Dudy.

Dla poprawy relacji polsko-izraelskich ważne znaczenie ma grupa robocza, której powołanie zostało zapowiedziane po rozmowie premierów Morawieckiego i Netanjahu. Ze strony polskiej na jej czele stanšł wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jak jednak w œrodę podało RMF, polscy członkowie grupy nie poznali jeszcze nazwisk swoich odpowiedników ze strony Izraela.

Rzšd planuje też intensyfikację działań informacyjnych wokół nowej ustawy.

– Chcemy poszerzyć kampanię informacyjnš dotyczšcš polskiej historii, zwłaszcza na płaszczyŸnie internetowej – podkreœla nasz rozmówca z Kancelarii Premiera i zwraca uwagę, że prócz aktywnoœci samego KPRM (m.in. spotów z udziałem Mateusza Morawieckiego) ożywiło się także Ministerstwo Sprawiedliwoœci, które przygotowało specjalnš stronę o nowelizacji ustawy o IPN.

– W najbliższym czasie chcemy się skupić na informowaniu i przekonywaniu odbiorców zagranicznych o naszych racjach – podkreœla rozmówca „Rz". – W prasie zagranicznej wcišż ukazujš się bowiem kłamliwe artykuły na temat naszego kraju – dodaje.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL