Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Sondaż: Komu podoba się polityka zagraniczna PiS

Fotorzepa, Piotr Nowak
Czy Polacy sš zadowoleni z polityki zagranicznej rzšdu PiS? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

W œrodę rano szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przedstawia plany polskiej polityki zagranicznej na 2018 rok. Po wysłuchaniu tego exposé, do słów szefa MSZ odniesie się prezydent Andrzej Duda. W zwišzku z tym przypominamy nasz sondaż z lutego.

"Jeœli do chłodu między Warszawš a Brukselš dojdzie chłód w relacjach Polski z Waszyngtonem to może się okazać, że ostatnim kierunkiem, w którym Polska będzie mogła szukać przyjaciół, będzie wschód" – komentuje Artur Bartkiewicz.

Ponad połowa badanych nie jest zadowolona z polityki zagranicznej rzšdu PiS.

Prawie 30 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania i wyraża swojš aprobatę co do działań rzšdu w tym obszarze. Zdania w tej sprawie nie ma 15 proc. ankietowanych.

- Częœciej niezadowolenie z działań rzšdu PiS w kwestii polityki zagranicznej wyrażajš kobiety (58 proc.), osoby powyżej 50 roku życia (64 proc.) oraz badani o wykształceniu œrednim (57 proc.). Tego zdania sš też częœciej osoby o dochodzie od 3001 do 5000 zł (60 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (67 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu ocenia, że walczšc o głosy wyborców skupionych wokół poglšdów narodowych i grup skrajnie prawicowych partia rzšdzšca podjęła się artykułowania ich potrzeb na arenie międzynarodowej, co przełożyło się na zmiany priorytetów w zakresie polityki zagranicznej. - Spowodowało to szybkš reakcję ze strony Izraela, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. W swym założeniu wyborczym walka toczy się o stosunkowo niedużš grupę 2-3 proc. Polaków, jednakże w dłuższej perspektywie czasowej inicjatywa ta może być dla Prawa i Sprawiedliwoœci  nieopłacalna, gdyż sondaż wyraŸnie pokazał, że większoœć respondentów nie jest zadowolona z tak prowadzonych działań na arenie międzynarodowej przez tę formację politycznš – kwituje prof. Knopek w rozmowie z serwisem rp.pl.

Polityka zagraniczna PiS nastawiona jest na zysk wewnętrzny. Brak w niej logiki – pisał na łamach „Rzeczpospolitej” Marek Migalski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL