"New York Times": PiS przekroczył czerwoną linię

aktualizacja: 19.03.2016, 07:01
Foto: PAP, Bartłomiej Zborowski

Kryzys konstytucyjny w Polsce pokazuje w jakim stopniu prawicowy rząd nie rozumie podstaw demokracji - pisze "New York Times" w komentarzu poświęconym sytuacji w naszym kraju.

REDAKCJA POLECA

Według "New York Timesa" PiS, ignorując ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. znowelizowanej ustawy o TK (została uznana za niezgodną z konstytucją) "stawia się ponad prawem w swoim marszu do władzy autorytarnej". "PiS ignoruje wszystkie apele, ostrzeżenia i prawne opinie płynące z USA, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji praw człowieka oraz od polskiej opozycji. 

 

"New York Times" ocenia, że kryzys w Polsce jest dowodem na "nieliberalny pogląd na demokrację" prezentowany przez Jarosława Kaczyńskiego, który - "podobnie jak jego przyjaciel, premier Węgier Viktor Orban uważa, że większość może ignorować wszelkie systemowe hamulce" ograniczające władze rządu.

"New York Times" odnotowuje następnie, że rząd prawdopodobnie zignoruje opinię Komisji Weneckiej w sprawie TK, a polska konstytucja nic nie mówi na temat sytuacji, w której rząd ignoruje orzeczenia TK. "Ale UE i USA nie mogą na to pozwolić" - dodaje autor określając zachowanie PiS jako "niedopuszczalny atak na fundament liberalnej demokracji".

"Komisja Europejska powinna oświadczyć, że PiS przekroczył czerwoną linię" - oceniają autorzy komentarza.

Dodają, że silny sygnał z Waszyngtonu również mógłby wpłynąć na rząd PiS, ponieważ Polska od lat postrzega USA jako swojego bliskiego sojusznika.

"New York Times" przypomina w tym kontekście, że Polsce zależy na stałej obecności wojsk NATO na swoim terytorium.

Komentarz dnia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE