Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

"New York Times": PiS przekroczył czerwonš linię

PAP, Bartłomiej Zborowski
Kryzys konstytucyjny w Polsce pokazuje w jakim stopniu prawicowy rzšd nie rozumie podstaw demokracji - pisze "New York Times" w komentarzu poœwięconym sytuacji w naszym kraju.

Według "New York Timesa" PiS, ignorujšc ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. znowelizowanej ustawy o TK (została uznana za niezgodnš z konstytucjš) "stawia się ponad prawem w swoim marszu do władzy autorytarnej". "PiS ignoruje wszystkie apele, ostrzeżenia i prawne opinie płynšce z USA, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji praw człowieka oraz od polskiej opozycji. 

 

"New York Times" ocenia, że kryzys w Polsce jest dowodem na "nieliberalny poglšd na demokrację" prezentowany przez Jarosława Kaczyńskiego, który - "podobnie jak jego przyjaciel, premier Węgier Viktor Orban uważa, że większoœć może ignorować wszelkie systemowe hamulce" ograniczajšce władze rzšdu.

"New York Times" odnotowuje następnie, że rzšd prawdopodobnie zignoruje opinię Komisji Weneckiej w sprawie TK, a polska konstytucja nic nie mówi na temat sytuacji, w której rzšd ignoruje orzeczenia TK. "Ale UE i USA nie mogš na to pozwolić" - dodaje autor okreœlajšc zachowanie PiS jako "niedopuszczalny atak na fundament liberalnej demokracji".

"Komisja Europejska powinna oœwiadczyć, że PiS przekroczył czerwonš linię" - oceniajš autorzy komentarza.

Dodajš, że silny sygnał z Waszyngtonu również mógłby wpłynšć na rzšd PiS, ponieważ Polska od lat postrzega USA jako swojego bliskiego sojusznika.

"New York Times" przypomina w tym kontekœcie, że Polsce zależy na stałej obecnoœci wojsk NATO na swoim terytorium.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL