Firmy chcą Ukraińców

aktualizacja: 30.09.2015, 21:51
Foto: Flickr

Zatrudnienie dla 400 tys. pracowników zza Buga oferowały polskie firmy. To rekord.

Najwięcej ofert pracy dla pracowników ze Wschodu jest u nas w rolnictwie, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. Z tych trzech sektorów pochodziło w I półroczu tego roku prawie 70 proc. wszystkich oświadczeń polskich firm o zamiarze krótkoterminowego zatrudnienia cudzoziemca. Ich łączna liczba wzrosła do niemal 411 tys., czyli ponaddwukrotnie w porównaniu z minionym rokiem, gdy i tak była rekordowo duża. Większość oświadczeń (prawie 98 proc.) dotyczyła pracowników z Ukrainy, do których w minionym roku trafiło też gros zezwoleń na stałą pracę w naszym kraju.

– To nie jest kwestia chęci zatrudniania zagranicznych pracowników, ale konieczności. Dla wielu firm, np. w produkcji czy logistyce, robotnicy i fachowcy z Ukrainy są dzisiaj jedynym remedium na braki kadrowe, w sytuacji gdy Polacy wyjechali pracować za trzy-, czterokrotnie wyższe stawki w Niemczech albo Skandynawii – twierdzi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service. Firma w ubiegłym roku zaczęła na większą skalę ściągać pracowników z Ukrainy, gdzie rekrutuje ich już poprzez siedem regionalnych biur. I planuje, że liczba sprowadzonych przez nią ukraińskich robotników wzrośnie dwukrotnie.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE