Rozwój dzięki pracownikom

Podczas Forum HR „Rzeczpospolita" przyznała wyróżnienia Odpowiedzialny Pracodawca – dla firm, które w ostatnich dwóch latach mocno zwiększały zatrudnienie. Pierwsza trójka to PZU, Grupa Can-Pack oraz Volkswagen Poznań.

Publikacja: 22.06.2017 20:20

Foto: Rzeczpospolita

Ubiegły rok na rynku pracy pod wieloma względami był wyjątkowo dobry. Dzięki zwiększającemu się popytowi na pracę stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu od początku transformacji. Zatrudnienie w firmach i instytucjach publicznych miało już prawie 8,5 mln Polaków, czyli o 2,3 proc. więcej niż w 2015 r. Najwięcej nowych pracowników potrzebowały takie branże, jak handel, transport i logistyka, informacja i komunikacja czy administrowanie.

Zasady rankingu

„Rzeczpospolita" sprawdziła, jak ten wzrost wyglądał na poziomie już nie branż, ale konkretnych przedsiębiorstw. I które firmy w istotny sposób przyczyniły się do poprawy sytuacji na rynku pracy, utrzymując przy tym swoje wyniki finansowe na wysokim poziomie. Pod uwagę braliśmy przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 500 osób.

Największą liczbę punktów w naszym zestawieniu można było uzyskać za roczną dynamikę zatrudnienia w 2016 r. oraz w 2015 r. (odpowiednio 20 i 5 pkt). Po dziesięć punktów przyznawaliśmy za wartość dochodów uzyskanych przez firmę w 2016 r. w przeliczeniu na jednego pracującego oraz za wartość podatku w przeliczeniu na jednego pracownika.

W takim ujęciu najlepsze okazało się największe w Polsce towarzystwo ubezpieczeniowe – PZU. Cała grupa w zeszłym roku zwiększyła zatrudnienie o 3,9 tys. osób (o 17 proc.), do ok. 27 tys. Spółka się rozwija, ale wzrost liczby pracowników wcale nie jest taki oczywisty. W szeroko pojętej branży finansowo-ubezpieczeniowej już od kilku lat trwa trend raczej redukcji kadr niż ich poszerzania. Inna jednak sprawa, że w marcu tego roku PZU ogłosił program zwolnień grupowych, które mogą dotknąć prawie 2 tys. osób w całej grupie.

Przemysł potrzebuje pracowników

Na drugim miejscu w naszym zestawieniu uplasowała się firm z sektora produkcyjnego – Grupa Can-Pack SA z Krakowa. Przeciętne zatrudnienie w zeszłym roku to ok. 5,3 tys. osób, czyli o 13 proc. więcej niż w w 2015 r.

Can-Pack specjalizuje się w produkcji opakowań metalowych (przykładowo roczna produkcja puszek do napojów sięga 18 mld, a zamknięć do butelek – 30 mld sztuk) i szklanych. Spółka powstała w 1992 r. z pierwszą linią produkcyjną w Brzesku, obecnie zaś posiada 25 fabryk zlokalizowanych na całym świecie, a roczna wartość sprzedaży przekracza 1,4 mld dolarów.

O szybkim rozwoju może także mówić trzecie przedsiębiorstwo w naszym zestawieniu – Volkswagen Poznań, producent samochodów.

We wrześniu zeszłego roku ruszyła nowa fabryka we Wrześni, skąd zjeżdżać będą modele Crafter. Cała inwestycja kosztowała w sumie 3,3 mld zł, a zatrudnienie znajdą tam tysiące mieszkańców Wielkopolski. – Dzięki temu projektowi dołączyło do nas już ponad 1800 nowych pracowników, a rekrutacja kolejnych cały czas trwa – mówił pod koniec zeszłego roku Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

W sumie w całym 2016 r. przeciętne zatrudnienie w firmie wyniosło prawie 8 tys. etatów i było o 11 proc. wyższe niż w 2015 r.

Z branży produkcyjnej pochodzi także czwarty Odpowiedzialny Pracodawca – Grupa Synthos z Oświęcimia. Firma jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, a pod względem produkcji kauczuków emulsyjnych i polistyrenu do spieniania jest liderem w Europie. Dzięki stałym inwestycjom w rozwój i udanym podbojom nowych rynków Synthos stale zwiększa zatrudnienie (w 2016 r. wzrost o 13 proc.) i utrzymuje doskonałe wyniki finansowe. Praca jednego pracownika w zeszłym roku przyniosła statystycznie prawie 1,8 mln zł dochodu, co okazało się najlepszym wynikiem wśród 12 laureatów naszego rankingu.

Handel też rośnie

Z kolei Morpol, polsko-norweska spółka zajmująca się przetwarzaniem ryb hodowlanych i piąty pracodawca w naszym zestawieniu, może się pochwalić jedną z największych dynamik wzrostu zatrudnienia. Wzrost w zeszłym roku o ponad 19 proc. robi wrażenie. Władze Morpolu deklarują, że to ludzie mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstwa. W Polsce firma zatrudnia ok. 3,7 tys. osób.

Wyróżnienie Odpowiedzialny Pracodawca otrzymały także firmy: Eurocash (sieć hurtowni spożywczych), Budimex (firma budowlana), Grupa Valeo w Polsce (producent części dla przemysłu), Rossmann (sieć sklepów kosmetycznych), Lidl (sieć sklepów), Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci Biedronka) i Robert Bosch (producent m.in. sprzętu AGD).

Ubiegły rok na rynku pracy pod wieloma względami był wyjątkowo dobry. Dzięki zwiększającemu się popytowi na pracę stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu od początku transformacji. Zatrudnienie w firmach i instytucjach publicznych miało już prawie 8,5 mln Polaków, czyli o 2,3 proc. więcej niż w 2015 r. Najwięcej nowych pracowników potrzebowały takie branże, jak handel, transport i logistyka, informacja i komunikacja czy administrowanie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"