Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

Firmy walczš o Ukraińców

123RF
Przedsiębiorcy na wyœcigi rekrutujš pracowników ze Wschodu i bojš się skutków zniesienia wiz przez Unię.

Do ponad 773 tys. wzrosła w pierwszych pięciu miesišcach roku liczba oœwiadczeń pracodawców o chęci zatrudnienia pracownika ze Wschodu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do których dotarła „Rzeczpospolita". To prawie o 50 proc. więcej niż w podobnym okresie 2016 r. i niemal tyle samo co w całym 2015 r.

Dane ministerstwa potwierdzajš to, co agencje zatrudnienia widzš na co dzień – rosnšce zapotrzebowanie na ręce do pracy z zagranicy. Szczególnie w okresie prac sezonowych.

– Pracodawcy w ogrodnictwie, sadownictwie czy w przetwórstwie spożywczym doszli już do œciany, bo na ten sezon nie mogš znaleŸć polskich pracowników. Jedynym ratunkiem sš Ukraińcy – mówi Krzysztof Inglot z grupy Work Service, która do końca maja br. sprowadziła dwukrotnie więcej pracowników z Ukrainy niż przed rokiem.

Jak dodaje Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia Otto Work Force, popyt na pracę Ukraińców jest dzisiaj tak duży, że firmy obniżajš wymagania. Widać to zwłaszcza na Dolnym Œlšsku, w Wielkopolsce czy w okolicach Warszawy, gdzie deficyt kadr jest największy. – Tam coraz częœciej słyszę od pracodawców, że sytuacja jest tak dramatyczna, że przyjmš każdego, kto chce pracować, nawet jeœli nie ma doœwiadczenia i nie zna słowa po polsku – mówi Dudek.

A o kandydatów do pracy jest na Ukrainie coraz trudniej. Częœć Ukraińców już szykuje się na lepiej płatne saksy na Zachodzie. Od 11 czerwca mogš bez wizy wyjeżdżać na 90 dni do wszystkich krajów UE. Oficjalnie nie wolno im tam pracować, lecz mało kto wierzy w skutecznoœć tego zakazu.

Zdaniem Krzysztofa Inglota to test na uchylenie drzwi dla zarobkowej imigracji z Ukrainy. W œlad za tym pójdzie otwarcie unijnego rynku pracy dla Ukraińców. Przedstawiciele agencji zatrudnienia i pracodawcy coraz częœciej mówiš więc o potrzebie długofalowej polityki imigracyjnej, by zatrzymać pracowników ze Wschodu. Na razie w urzędach pracy wydłuża się czas rejestracji oœwiadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika ze Wschodu.

– Chcielibyœmy wydawać oœwiadczenia w jeden dzień, ale nie mamy możliwoœci, mimo że wspieramy się stażystami. Mam 12 etatów zamiast 28 – argumentuje Lech Antkowiak, zastępca dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy, który rejestruje po ponad 5 tys. oœwiadczeń miesięcznie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL