Firmy walczą o Ukraińców

aktualizacja: 12.06.2017, 06:42

Przedsiębiorcy na wyścigi rekrutują pracowników ze Wschodu i boją się skutków zniesienia wiz przez Unię.

REDAKCJA POLECA

Do ponad 773 tys. wzrosła w pierwszych pięciu miesiącach roku liczba oświadczeń pracodawców o chęci zatrudnienia pracownika ze Wschodu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do których dotarła „Rzeczpospolita". To prawie o 50 proc. więcej niż w podobnym okresie 2016 r. i niemal tyle samo co w całym 2015 r.

Dane ministerstwa potwierdzają to, co agencje zatrudnienia widzą na co dzień – rosnące zapotrzebowanie na ręce do pracy z zagranicy. Szczególnie w okresie prac sezonowych.

– Pracodawcy w ogrodnictwie, sadownictwie czy w przetwórstwie spożywczym doszli już do ściany, bo na ten sezon nie mogą znaleźć polskich pracowników. Jedynym ratunkiem są Ukraińcy – mówi Krzysztof Inglot z grupy Work Service, która do końca maja br. sprowadziła dwukrotnie więcej pracowników z Ukrainy niż przed rokiem.

Jak dodaje Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia Otto Work Force, popyt na pracę Ukraińców jest dzisiaj tak duży, że firmy obniżają wymagania. Widać to zwłaszcza na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce czy w okolicach Warszawy, gdzie deficyt kadr jest największy. – Tam coraz częściej słyszę od pracodawców, że sytuacja jest tak dramatyczna, że przyjmą każdego, kto chce pracować, nawet jeśli nie ma doświadczenia i nie zna słowa po polsku – mówi Dudek.

A o kandydatów do pracy jest na Ukrainie coraz trudniej. Część Ukraińców już szykuje się na lepiej płatne saksy na Zachodzie. Od 11 czerwca mogą bez wizy wyjeżdżać na 90 dni do wszystkich krajów UE. Oficjalnie nie wolno im tam pracować, lecz mało kto wierzy w skuteczność tego zakazu.

Zdaniem Krzysztofa Inglota to test na uchylenie drzwi dla zarobkowej imigracji z Ukrainy. W ślad za tym pójdzie otwarcie unijnego rynku pracy dla Ukraińców. Przedstawiciele agencji zatrudnienia i pracodawcy coraz częściej mówią więc o potrzebie długofalowej polityki imigracyjnej, by zatrzymać pracowników ze Wschodu. Na razie w urzędach pracy wydłuża się czas rejestracji oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika ze Wschodu.

– Chcielibyśmy wydawać oświadczenia w jeden dzień, ale nie mamy możliwości, mimo że wspieramy się stażystami. Mam 12 etatów zamiast 28 – argumentuje Lech Antkowiak, zastępca dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy, który rejestruje po ponad 5 tys. oświadczeń miesięcznie.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE