Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

Saksy w Anglii coraz mniej kuszš Polaków

123RF
Brexit i słaby funt odstraszajš od Wielkiej Brytanii. Więcej osób wybiera dziœ Niemcy i Holandię.

Jeszcze wiosnš ubiegłego roku Wielka Brytania była głównym celem Polaków rozważajšcych migrację zarobkowš. W perspektywie roku chciał tam pojechać prawie co pišty z nas – 19 proc. Tej wiosny odsetek osób, które myœlš o saksach na Wyspach Brytyjskich, jest już ponadtrzykrotnie mniejszy i wynosi niespełna 6 proc. – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" raportu agencji zatrudnienia Work Service. Na czele listy preferowanych kierunków wyjazdów zarobkowych sš dziœ Niemcy i Holandia.

Pracę za Odrš wybrałoby ponad trzech na dziesięciu potencjalnych emigrantów zarobkowych, ponaddwukrotnie więcej niż rok temu.

– Niemcy gwarantujš bliskoœć geograficznš i setki tysięcy miejsc pracy – mówi Maciej Witucki, prezes Work Service. Spadek popularnoœci pracy w Wielkiej Brytanii notujšcej w badaniu najsłabszy wynik od czterech lat przypisuje negatywnemu oddziaływaniu brexitu, który przyczynił się m.in. do załamania kursu funta. – Można powiedzieć, że dziœ na emigracji Polacy zdecydowanie wolš zarabiać w euro niż funtach – dodaje prezes Work Service. O ile jeszcze przed rokiem wiele osób chciało skorzystać z ostatniej szansy na emigrację do Wielkiej Brytanii, o tyle teraz, po zapowiedziach brytyjskiego rzšdu zachowania praw dla mieszkajšcych tam Polaków, nastroje się uspokoiły. Jednoczeœnie słaby funt sprawia, że zarobki na Wyspach nie sš już tak atrakcyjne jak wczeœniej.

O widocznym spadku napływu migrantów z Polski mówi mieszkajšca w Londynie Nina Hałabuz, menedżer ds. marketingu i komunikacji w The Boston Consulting Group. Dodaje, że wielu pracujšcych tam specjalistów z zaskakujšcym wręcz entuzjazmem podchodzi do perspektywy przeprowadzki na kontynent.

Odwrót imigrantów z Wielkiej Brytanii – okreœlany jako brexodus – widać już w danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS. Według niego w minionym roku pracę na Wyspach podjęło 62 tys. Polaków, o ponad jednš trzeciš mniej niż w 2016 r., zaœ co 20. imigrant z Europy Œrodkowo-Wschodniej, w tym z Polski, opuœcił Wielkš Brytanię. Wielu z nich przeniosło się do innych krajów, w tym do Holandii, którš teraz wskazuje 15 proc. potencjalnych emigrantów zarobkowych.

Według GUS w 2016 r. za granicš było 2,52 mln Polaków. Prawie co trzeci z nich żył w Wielkiej Brytanii, a ponad jedna pišta w Niemczech.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL