Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

Nie boimy się konkurencji robotów

123RF
Chociaż prawie dwóch na trzech Polaków przewiduje, że za 30 lat większoœć zadań wykonywanych przez obecnych pracowników przejmš maszyny i roboty, to tylko 40 proc. widzi bezpoœrednie zagrożenie dla swojej pracy.

Polacy wprawdzie wiedzš, że rynek pracy zmienia się pod wpływem nowych technologii, ale sšdzš, że te zmiany ich nie dotknš. Prawie połowa z nas wierzy, że za dziesięć lat będzie wykonywać ten sam zawód, z tymi samymi obowišzkami co dzisiaj. Jedynie co pišty liczy się z większym udziałem nowych technologii w pracy – mówiła Katarzyna Merska z portalu Gumtree.pl, komentujšc wyniki jego wspólnego badania z instytutem DELab UW oraz Ipsos. W lutym br. objęło ono ponad tysišc Polaków, których zapytano o przyszłoœć pracy.

Okazuje się, że oceniamy jš całkiem optymistycznie, pomimo najnowszych, uaktualnionych w ub. roku prognoz naukowców Oxford University, według których w cišgu najbliższych 25 lat w najbardziej rozwiniętych krajach zagrożonych konkurencjš robotów i automatów jest już połowa zawodów. Najbardziej na konkurencję nowych technologii narażeni będš pracownicy call center, pracownicy biurowi w bankach czy na poczcie, agenci ubezpieczeniowi oraz księgowi i bibliotekarze – wszyscy, którzy wykonujš powtarzalne, rutynowe zadania, niewymagajšce kreatywnoœci. Według instytutu DeLab w Polsce w wyniku automatyzacji i robotyzacji zniknšć może ok. 40 proc. zawodów, w tym te, które dzisiaj budujš konkurencyjnoœć Polski dla zachodnich inwestorów (księgowi, pracownicy centrów usług). Nie wspominajšc o sprzedawcach, których wyprš e-sklepy i automatyczne kasy. Zostanš zawody zwišzane z usługami opiekuńczymi, nastawione na relacje z innymi ludŸmi (pielęgniarka, psycholog). – W krajach mniej rozwiniętych, jak Polska, automatyzacja i cyfryzacja postępujš wolniej, ale skutki będš bardziej dotkliwe – ocenia Renata Włoch, koordynator programu Digital Society w DELab UW, zwracajšc uwagę na lukę w kompetencjach cyfrowych Polaków. Podczas gdy u nas co szósty pracownik nigdy nie używał komputera, w 15 krajach starej Unii tylko co 16.

Kluczem do rozwoju Polskiej gospodarki jest jak najszybsze podniesienie kompetencji cyfrowych – wœród uczniów, studentów i pracowników. Tak by mogli dostosować się do nowego rynku pracy, na którym będzie rósł popyt na specjalistów IT, analityków big data, specjalistów od internetu rzeczy, e-marketingu.

Poszukiwane i œwietnie płatne będš zawody zwišzane z zaawansowanymi umiejętnoœciami matematycznymi, statystycznymi, analitycznymi. Będzie też rósł popyt na e-liderów łšczšcych kompetencje cyfrowe, biznesowe i zarzšdcze. Już teraz 83 proc. zgadza się z opiniš, że nowe technologie sš kluczem do powodzenia na rynku pracy. Jednak tylko 13 proc. poszerza swe umiejętnoœci w tym zakresie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL