Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

Dziewczyny na politechnikach, ale zbyt rzadko na studiach inżynierskich

123rf.com
Już prawie 40 proc.studentów polskich politechnik to... studentki. Przybywa ich zwłaszcza na...

W bieżšcym roku akademickim 2015/16 na uczelniach technicznych w Polsce studiowało ponad 107 tys. kobiet. To wprawdzie o 5,5 tys. mniej niż rok wczeœniej, ale przy spadku łšcznej liczbie studentów- zwišzanym głównie z demografiš – i tak panie majš teraz rekordowy, 37 proc. udział, na politechnikach. Tak wynika z najnowszego raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która od niemal dziesięciu lat prowadzi akcję „"Dziewczyny na politechniki" promujšcš studia techniczne wœród młodych Polek.

- Zbliżamy się do granicy 40 proc., którš uznaliœmy z Konferencjš Rektorów Polskich Uczelni Technicznych za satysfakcjonujšcš, choć oczywiœcie najlepiej byłoby, gdyby proporcje płci na politechnikach układały się po równo– podkreœla Bianka Siwińska, dyrektor zarzšdzajšca fundacji i pomysłodawczyni akcji. Kulminacjš akcji, w ramach której już po raz szósty opublikowano w tym roku raport „Dziewczyny na politechnikach" będzie, jak co roku, Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn. Zaplanowany na 7 kwietnia.

Autorzy raportu zwracajš uwagę, że pomimo znacznego spadku liczby studentów w Polsce (zwišzanego przede wszystkim z niżem demograficznym) uczelnie techniczne wcišż majš więcej studentów niż większoœć innych typów publicznych szkół wyższych. Zwiększa się też udział kobiet na politechnikach, który przed dekadš, w roku akademickim 2005/5 nie przekraczał 32 proc. Innym pozytywnym trendem jest widoczny ostatnio wzrost zainteresowania maturzystek kierunkami zwišzanymi z informatykš i telekomunikacjš. Liczba studentek informatyki wzrosła w tym roku do ponad 7 tys., co zapewniło im 13,8 proc. udział wœród wszystkich studentów tych kierunków.

Jak jednak wynika z raportu, nadal dziewczyny na politechnikach wybierajš często nie studia stricte techniczne a kierunki zwišzane z administracja, zarzšdzaniem. Na wielu wydziałach, jak n.p. na elektryce, elektronice, automatyce czy mechanice udział kobiet nie przekracza kilku procent.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL