Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

Apetyt Polaków na podwyżki nie ostygł

Fotolia
Ponad dwie trzecie polskich pracowników przewiduje, że w 2018 r. poprawi się sytuacja finansowa ich pracodawcy. Będzie go więc stać na podwyżki, których wyglšda 35 proc. badanych.

W tym, czyli w 2018 r. roku będzie lepiej- ocenia większoœć z tysišca Polaków, którzy wzięli udział w najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad. Nieco ponad połowa spodziewa się poprawy kondycji polskiej gospodarki a jeszcze więcej, bo ponad dwie trzecie (68 proc.) przewiduje, że lepsza będzie sytuacja finansowa firm, w których pracujš. Takš poprawę dwóch na trzech badanych zanotowało już zresztš w 2017 r. A to w praktyce oznacza przekonanie, że pracodawcom nie powinno zabraknšć pieniędzy na podwyżki.

– Optymizm Polaków jest zupełnie zrozumiały, gdy popatrzymy w statystyki GUS- twierdzi Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych przypominajšc, że w III kwartale ubiegłego roku mieliœmy rekordowš liczbę pracujšcych – po raz pierwszy w historii przekroczona została bariera 16,5 mln osób, a wskaŸniki zatrudnienia rosły w każdej grupie wiekowej. Rosły też pensje; ponad połowa ankietowanych pracowników deklaruje, że w cišgu ostatniego roku dostała podwyżkę, z której na ogół sš zadowoleni. Jak jednak zwraca uwagę Mateusz Żydek, rzecznik Randstad, apetyt na podwyżki, choć mniejszy niż przed rokiem (wtedy liczyło na nie 51 proc .pracowników) za bardzo nie ostygł- w pierwszych miesišcach tego roku liczy na nie 35 proc. badanych. Wœród kierowników i fachowców jeszcze więcej, bo ponad 40 proc.

Częœć badanych zamierza szukać lepszych warunków pracy-w tym wyższych płac- u nowego pracodawcy. Co prawda ponad 70 proc. pracowników deklaruje zadowolenie z obecnej pracy, ale co trzeci rozważa jej zmianę w tym półroczu. Co prawda większoœć z nich (70 proc.) nie szuka jej aktywnie, lecz z drugiej strony nawet ci, którzy nie planujš zmiany pracodawcy starajš się być na bieżšco z możliwoœciami pracy w innych firmach.

Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę na dużš otwartoœć pracowników na zmianę pracodawcy.- Coraz więcej osób obserwuje trendy w branży i szuka ofert, które będš znaczšco lepsze od obecnych warunków. A to oznacza, że w 2018 najważniejszym zadaniem dla zarzšdzajšcych będzie utrzymanie pracowników oraz rekrutacja nowych- dodaje ekspert.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL