- Z naszych badań wynika, że średnio Polacy wypalają 8,7 papierosa dziennie, co daje mniej więcej jeden papieros na godzinę. Rekordzista wypala ich aż 40 w ciągu jednego pobytu w miejscu zatrudnienia. – twierdzi Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz w Work Service komentując wyniki najnowszego, lipcowego badania, które na jej zlecenie przeprowadziła firma Kantar Millward Brown. 24 proc. z ponad 500 ankietowanych pracowników przyznało w nim, że codziennie pali papierosy w pracy robiąc sobie kilka przerw „ na fajkę”.

Godzina dziennie

- Pomimo wewnętrznych regulaminów dotyczących palenia wciąż pracodawcom trudno jest kontrolować, jak wiele czasu pracownik poświęca tej czynności w ciągu dnia- dodaje Kubisiak.

Work Service wylicza, że przerwy na papierosa kosztują polskich pracodawców ok. 31 mln zł dziennie-biorąc pod uwagę tylko średnie i duże firmy oraz standardową długość czasu „dymka” (średnio 60 minut dziennie). Koszty zwiększają przepisy ograniczające możliwość palenia w miejscu pracy- firmy albo muszą zainwestować w drogi sprzęt wentylacyjny do palarni albo wyrzucić palaczy na zewnątrz, co często wydłuża czas spędzony na przerwie.

Jak sobie firmy z tym radzą? Na pewno nie mogą tego zrobić przy rekrutacji pracowników. Joanna Żukowska z serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. przypomina że podczas rozmowy o pracę mona wypytywać kandydata o sprawy prywatne, w tym stan zdrowia, zażywane leki oraz czy palimy papierosy lub czy jesteśmy uzależnieni od alkoholu.

Firmowa terapia

Dlatego też część firm stara się w ramach programów prozdrowotnych benefitów pomóc pracownikom zerwać z nałogiem m.in. poprzez specjalne terapie. Według badań Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego – grupowe terapie, organizowane w środowisku pracowniczym to najbardziej efektywny sposób w walce z uzależnieniem od nikotyny. Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje skuteczność na poziomie 3,4 proc., akupunktura – 3,9 proc., plastry nikotynowe – 6,2 proc., to terapie behawioralno-poznawcze przeprowadzone w środowisku pracowniczym dają blisko 60-procentową szansę powodzenia.