Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Lecisz do Kenii? Plastikowe torby zostaw w kraju

Filip Frydrykiewicz
W Kenii od poniedziałku obowišzuje zakaz importowania, produkowania i używania plastikowych toreb. Za jego złamanie grozi kara do czterech lat więzienia lub grzywna o równowartoœci do 38 tys. dolarów

Zgodnie z nowymi przepisami osoby przylatujšce do Kenii, które będš miały przy sobie plastikowe torebki, będš zmuszone do pozostawienia ich na lotnisku.

Według Programu Œrodowiskowego ONZ każdego roku tylko w kenijskich supermarketach dystrybuuje się około 100 mln plastikowych toreb.

Wyjštek od zakazu stanowi produkcja toreb w celach przemysłowych. Podobne zakazy wprowadzono wczeœniej w innych afrykańskich krajach, takich jak Kamerun, Gwinea Bissau, Mali, Tanzania, Uganda, Etiopia, Mauretania i Malawi.

Plastikowe torby od dawna sš uznawane za jednš z głównych przyczyn degradacji œrodowiska i problemów ze zdrowiem. Torby szkodzš polom uprawnym oraz sprzyjajš wylęganiu się komarów przenoszšcych malarię i dengę.

Każdego roku do oceanu trafia 8 ton plastiku, w tym plastikowych toreb. Według prognoz Programu Œrodowiskowego ONZ przy zachowaniu takiego tempa do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL