Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Rosja otworzyła pierwszy w historii most na Krym

AFP
Prezydent Władimir Putin otworzył dzisiaj oficjalnie most łšczšcy Rosję z okupowanym przez niš Półwyspem Krymskim. Jutro ruszy po nim ruch samochodowy. To najdłuższy most w Europie

Most ma 19 km długoœci z czego 7,5 km nad wodš i 11,5 km estakady biegnšcej przez Mierzeję Tuzlińskš. Dla porównania - most z Danii do Szwecji nad cieœninš Sund ma 8,85 km długoœci, a poprzedni europejski rekordzista - most Vasco da Gamy w Portugalii liczy 17,8 kilometra.

Jak informuje centrum prasowe Kremla, samochody osobowe, autobusy i ciężarówki od œrody 16 maja będš mogły przejechać w obu kierunkach - po dwóch pasach ruchu w każdš stronę. Dopuszczalna prędkoœć na moœcie wynosi 90 km/h. Przepustowoœć roczna to 14 mln ludzi i 13 mln ton towarów, 40 tysięcy pojazdów i 47 tys. par pocišgów (częœć kolejowa ma być gotowa w grudniu 2019 r.).

Budowa rozpoczęła się w lutym 2016 roku. Generalnym wykonawcš była firma Strojgazmontaż Arkadija Rotenberga jednego z najbliższych ludzi prezydenta Rosji. Rosjanie podkreœlajš, że zastosowana przy budowie technologia, to ich własne rozwišzania i wykonawstwo. Ze względu na sankcje Zachodu wobec Krymu, nie było możliwe skorzystanie z rozwišzań i firm zagranicznych. Jednak niedawno wyszło na jaw, że technologii dostarczyły i najważniejsze prace wykonywały trzy firmy z Holandii. Konstrukcja opiera się na 595 filarach wbitych w dno Zalewu Kierczeńskiego.

Całoœć kosztowała ok. 3,5 mld dolarów. Ani Rosja carska, ani sowiecka, nie miała mostowego połšczenia z Krymem. Także Ukraina, do której należał Krym po rozpadzie ZSRR, nie planowała budowy mostu do Rosji. Most stał się konieczny po aneksji Krymu przez Moskwę w 2014 r.

Unia Europejska odmawia uznania aneksji Krymu przez Rosję.Okreœliła budowę mostu jako "atak na integralnoœć terytorialnš Ukrainy". Rzecznik prasowy biura ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej stwierdził w oœwiadczeniu, że Federacja Rosyjska zbudowała most na Półwysep Krymski bez zgody Ukrainy, co stanowi kolejne naruszenie suwerennoœci tego kraju. Otwarcie mostu potępiły również władze Ukrainy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL