Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Francję nawiedziły największe deszcze od 100 lat

AFP
Przez Paryż przechodzi kulminacyjna fala na Sekwanie. Po intensywnych deszczach władze spodziewajš się, że poziom wody podniesie się do 5,8 metra ponad normalny stan

Poziom rzeki najprawdopodobniej nie przekroczy szeœciu metrów, jak to miało miejsce dwa lata temu. Ponieważ jednak woda w Sekwanie podnosi się bardzo powoli, także stan powodziowy ustępować będzie bardzo wolno. Gleba nasycona wodš już więcej jej nie wchłania. Większoœć zbiorników retencyjnych wypełniona jest po brzegi. Zalane sš szkoły, domy i nadbrzeżne ulice.

Muzea, w tym Luwr, zabezpieczajš dzieła sztuki. W największym szpitalu Europy w de la Pitie-Salpetriere w podziemiach zamontowano pompy.

Strażacy i policjanci regularnie patrolujš rzekę, sprawdzajšc, czy nic złego nie przytrafia się ludziom żyjšcym na barkach. Ponad pół tysišca położonych na południe od Paryża miasteczek częœciowo ewakuowano. Zalane sš domy w miasteczkach położonych także nad innymi rzekami. Meteo France ocenia, że nad krajem przeszła największa fala opadów od ponad wieku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL