Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ropa

Trump bierze się za OPEC. Ropa jest za droga

Bloomberg
Po eksporterach stali i aluminium, rosyjskich oligarchach i firmach przyszedł czas na kartel eksporterów ropy. Donald Trump zarzuca OPEC sztuczne zawyżanie cen surowca.

- Wyglšda na to, że OPEC znowu to robi. Z rekordowymi iloœciami ropy po całym œwiecie, włšczajšc do tego wypełnione po korek tankowce na morzach, ceny na ropę sš sztucznie bardzo zawyżone!. Nic dobrego w tym nie ma i to nie zostanie zaakceptowane! - napisał amerykański prezydent na portalu społecznoœciowym.

Na oskarżenie Trumpa odpowiedział sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo: - Nie ma żadnego celu, jeżeli chodzi o ceny ropy; ani u OPEC ani u krajów nie wchodzšcych do OPEC a uczestniczšcych we wspólnych wysiłkach dotyczšcych stabilizacji rynku. Wiele razy już o tym mówiliœmy, nawet dzisiaj - podkreœlił Barkindo na konferencji prasowej po pištkowym posiedzeniu ministrów komitetu monitorujšcego porozumienie OPEC+, cytuje agencja Prime.

- Uważaliœmy się w OPEC za przyjaciół USA, którzy przykładajš uwagę do wzrostu (gospodarczego -red) Stanów - dodał sekretarz OPEC i przypomniał, że kartel zaprosił firmy z branży ropy łupkowej do udziału w konferencji biznesowej 20-21 czerwca w Wiedniu.

Punkt widzenia Trumpa skomentował też minister ropy Arabii Saudyjskiej - kraju, dla którego USA sš najważniejszym rynkiem (89,5 mln ton wyeksportowanych do USA w 2016 r).

- Nie ma czegoœ takiego jak sztuczna cena. Ceny kształtuje rynek - przypomniał Halid al Falih dla The Wall Street Journal. Z poglšdem Trumpa nie zgodził się też największy eksporter ropy na rynek europejski - Rosja.

Nie wiadomo czy za wpisem na portalu, pójdš konkretne posunięcia amerykańskiego prezydenta. Jak pokazały ostatnie wydarzenia w sprawie sankcji wobec Rosji czy ceł zaporowych, ich wprowadzenie poprzedzały właœnie wpisy Trumpa.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL