Zakłady przemysłowe zatruwające środowisko wpływają swoją działalnością także na okoliczne gospodarstwa rolne. Tak było też w sytuacji, której dotyczyła interpretacja indywidualna prawa podatkowego z 10 maja 2018 r.

W tym przypadku zakład przemysłowy systematycznie wypłaca rolnikowi odszkodowania za szkody w uprawach. Wynikają one z degradacji gruntów wskutek zasolenia wód w pobliskich stawach. Wysokość tego odszkodowania każdorazowo oblicza rzeczoznawca, biorąc pod uwagę skalę szkód i spodziewane plony w sytuacji, gdyby nie dochodziło do szkód. W ten sposób odszkodowanie ma rekompensować rolnikowi zmniejszenie lub utratę przychodów z prowadzenia gospodarstwa na skażonych gruntach.

Takie odszkodowanie nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. W interpretacji uznano, że ma ono szczególny charakter. Ponieważ rekompensuje rolnikowi utracony przychód z działalności rolnej, należy je traktować jak przychód z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Tymczasem takie przychody w ogóle nie podlegają PIT, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy. Działalność rolnicza podlega bowiem podatkowi rolnemu, obliczanemu od powierzchni gospodarstwa, a nie od wysokości przychodów.

W konsekwencji rolnik nie musi składać zeznań podatkowych w związku z otrzymywanym odszkodowaniem.

numer interpretacji: 0115-KDIT2-3.40 1 1.117.2018.2.KP