Rodzina

Porwania rodzicielskie muszą być karane

123RF
15 listopada 2016 r. Rzecznik Praw Dziecka uczestniczył w seminarium pt.: „Luki w prawie wobec problemu tzw. porwań rodzicielskich". Gospodarzem spotkania, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim, był Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Dera poinformował, że spory wokół uprawnień wynikających z władzy rodzicielskiej to jeden z istotnych problemów, zgłaszanych przez rozstających się rodziców do Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP.

- Trzeba zmierzyć się z tym zjawiskiem jak najszybciej – podkreślił.

Temat ten jest doskonale znany również Rzecznikowi Praw Dziecka. Z analizy spraw napływających do RPD, wynika że izolacja dziecka od jednego z rodziców jest coraz częściej wybieraną strategią procesową w sprawach dotyczących uregulowania sytuacji dziecka po rozstaniu rodziców.

Podczas seminarium Marek Michalak zwrócił przede wszystkim uwagę na pojawiające się praktyczne problemy w ramach prowadzenia postępowań o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, a także na konieczność penalizacji tzw. „porwań rodzicielskich".

- Z obserwacji Rzecznika Praw Dziecka wynika, że orzeczenia sądów dotyczące realizacji prawa dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców są często ignorowane lub lekceważone przez jednego z rodziców – mówił Rzecznik.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu, w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, zaproponowanej przez Marka Michalaka Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, wskazywał on na konieczność dodania odpowiedniego artykułu dotyczącego właśnie porwań rodzicielskich. Propozycje zmian zostały wypracowane w ramach Zespołu Analiz Systemowych, powołanego przy Kancelarii Prezydenta, któremu przewodniczy Andrzej Dera. O projekcie pozytywnie wypowiedział się już Sejm (czytaj więcej tutaj)

O doświadczeniach Ministerstwa Sprawiedliwości w tym temacie w Pałacu Prezydenckim mówił Sekretarz Stanu Michał Wójcik.

- Potrzebna jest specjalizacja zarówno prokuratorów, jak i sędziów. Wydaje się, że to jest dobry krok, aby nie 400 sądów się tym zajmowało, ale jakaś część sądów wskazanych ustawowo – powiedział.

W seminarium udział wzięli przedstawiciele stowarzyszeń sędziów rodzinnych, prokuratorzy, mediatorzy, kuratorzy, psycholodzy, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacji pozarządowych.

Źródło: RPO

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL